آشنایی با Android 14 Beta 1 - تغییرات در رابط کاربری، بهبود شخصی‌سازی و ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی

آشنایی با Android 14 Beta 1 – تغییرات در رابط کاربری، بهبود شخصی‌سازی و ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی

واحد خبر mobile.ir: گوگل به تازگی اولین نسخه بتای اندروید 14 را در روز پنجشنبه 23 فروردین 1392 (24 فروردین 1402) منتشر کرد. رونمایی کرد. این نمونه پس از دو نسخه پیش نمایش توسعه دهندگان این سیستم عامل است که پیش از این به ترتیب در ماه های فوریه و مارس سال جاری معرفی شده بودند. طبق برنامه زمانبندی منتشر شده توسط گوگل، نسخه بتای بعدی اندروید در ماه می عرضه خواهد شد و پس از آن دو نسخه با نام Platform Stability از خرداد به بعد برای اطمینان از پایداری و عملکرد صحیح این سیستم عامل منتشر خواهد شد. انتظار می رود نسخه نهایی اندروید 14 در ماه آگوست یا اواخر تابستان امسال به طور رسمی در دسترس کاربران قرار گیرد.

در اولین پیش نمایش توسعه دهندگان اندروید 14، گزینه هایی برای شخصی سازی سیستم عامل و مواردی مانند افزایش عمر باتری مورد تاکید قرار گرفت و در نسخه دوم پیش نمایش توسعه دهندگان این سیستم عامل، بهبودهایی در زمینه کنترل کاربر بر روی داده های شخصی ایجاد شد. . در اندروید 14 بتا 1 تغییرات در رابط کاربری و تنظیمات بهبود یافته مربوط به شخصی سازی و حفظ حریم خصوصی در کنار بهبود قابلیت های گرافیکی به چشم می خورد.

در سیستم عامل اندروید قابلیت ها در دو فرمت مجزا پیاده سازی می شوند که از نظر اهمیت در یک سطح هستند. یکی چارچوبی که خدمات را ارائه می کند و دیگری رابط کاربری یا System UI که کنترل این سرویس ها را در اختیار کاربر قرار می دهد. در هر نسخه از اندروید تغییرات جدیدی در رابط کاربری سیستم عامل اعمال می شود و نسخه بتای ۱ اندروید ۱۴ نیز از این قانون پیروی می کند.

تغییرات در رابط کاربری

گزینه جدید پیکان عقب

تغییرات در منوی اشتراک گذاری به برنامه ها اجازه می دهد تا اقدامات و میانبرهای سفارشی را به ویژگی های خود اضافه کنند. علاوه بر این، گوگل یک تجربه ناوبری حرکتی را در اندروید 14 بتا 1 معرفی کرده است که شامل یک گزینه پشتی به همراه تصویر گرافیکی کاربرپسند آن به شکل فلش است. این گزینه از نظر رنگ و ظاهر با والپیپر و تم دستگاه کاربر سازگار است.

در حال ارتقاء برگه اشتراک سیستم

گوگل در نسخه جدید سیستم عامل اندروید با ارائه میانبرها و اکشن های جدید روند اشتراک گذاری سیستم را بهبود بخشیده و در عین حال قابلیت های بصری بیشتری را به تب های اشتراک گذاری اضافه کرده است. بر اساس تصاویر منتشر شده از این ویژگی، هنگام اشتراک گذاری عکس یا فایل، کاربر گزینه هایی برای ایجاد آلبوم عکس، ایجاد لینک یا کپی خواهد داشت. در عین حال، لیستی از مخاطبان و برنامه های کاربردی که معمولاً برای اشتراک گذاری استفاده می شوند نیز در مقابل کاربر ظاهر می شود.

قابلیت های گرافیکی بیشتر

در نسخه بتای 1 اندروید 14 قابلیت های گرافیکی جدیدی ارائه شده است که توسعه دهندگان با استفاده از آن می توانند جذابیت بیشتری برای اپلیکیشن های خود ایجاد کنند. همچنین قابلیت جستجو به رابط برنامه نویسی اپلیکیشن Android Path اضافه شده است. این API یک مکانیسم انعطاف پذیر است که برای ایجاد و ارائه گرافیک های برداری استفاده می شود. به گفته گوگل، در اندروید 14 می توان مسیرها را جستجو کرد تا متوجه شد چه چیزی در داخل آنها وجود دارد. به روز رسانی های این API شامل توانایی درون یابی بین مسیرهایی است که ساختار آنها دقیقاً با یکدیگر مطابقت دارد و همچنین افکت های مورف را فعال می کند.

شخصی سازی

بهبود تنظیمات مجموعه زبان برای هر برنامه

در اندروید 14 تنظیماتی وجود دارد که به برنامه ها اجازه می دهد زبان رابط کاربری برنامه در حال اجرا را شناسایی کنند. علاوه بر این، با استفاده از ابزارهایی مانند Android Studio Giraffe Canary 7 و AGP 8.1.0-alpha07، می توان برنامه را طوری پیکربندی کرد که به طور خودکار از زبان های هر برنامه پشتیبانی کند.

حریم خصوصی

خدمات دسترسی متمرکز را محدود کنید

در اندروید 14، ویژگی جدیدی وجود دارد که به برنامه‌ها اجازه می‌دهد دسترسی به نماهای خاص را فقط به خدمات دسترسی محدود کنند که ادعا می‌کنند به کاربران معلول کمک می‌کنند. در همین راستا، Play Protect نیز برای اطمینان از صحت ادعای برنامه هایی با این هدف تلاش می کند. لازم به ذکر است که این ویژگی به عنوان accessibilityDataSensitive تعریف شده است.

نحوه دانلود و نصب اندروید 14 بتا 1 در گوشی های گوگل پیکسل

کسانی که گوشی های گوگل پیکسل دارند می توانند به راحتی با مراجعه به صفحه توسعه دهندگان اندروید اندروید 14 بتا 1 را دانلود کرده و به صورت آزمایشی بر روی دستگاه خود نصب کنند. گوگل به طور رسمی این آپدیت را برای پیکسل 5، پیکسل 5a 5G، پیکسل 6، پیکسل 6 پرو، پیکسل 7، پیکسل 7 پرو و ​​پیکسل 4a (5G) منتشر کرده است. همچنین ساده ترین راه برای تست این سیستم عامل بر روی تبلت ها و گوشی های تاشو، استفاده از شبیه ساز اندروید است.