آیا آوه می‌تواند از بحران اخیر کرو فایننس جان سالم به در ببرد؟ – رمز ارز نیوز

زمان مطالعه: 4 دقیقه

قیمت توکن حاکمیتی آوه (AAVE) در بازه 30 جولای و 1 آگوست 17 درصد کاهش یافته و ارزش آن به 62 دلار رسیده است. در حالی که آوه توانسته است تا یک سطح حمایتی در 62 دلار برای خود پیدا کند، قیمت فعلی 64.40 دلاری آن، همچنان 12 درصد کمتر از بسته شدن قیمت در 30 جولای است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!
شروع کن


ریزش دورقمی قیمت آوه، اما فاندامنتال قوی!

این کاهش باعث ایجاد سؤالاتی در بین سرمایه‌گذاران شده که باید رویکرد محتاطانه‌تری به حوزه دیفای داشت یا عوامل دیگری در این زمینه نقش دارند. یکی از عواملی که به حرکت اخیر آوه دامن می‌زند، ریسک‌های احتمالی مرتبط با تخلیه نقدینگی در پروتکل‌های دیفای است. این موضوع به دنبال تخلیه استخر نقدینگی کرو فایننس (Curve Finance) مطرح شد که در 30 جولای اتفاق افتاد. با این حال، پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز آوه قبلاً شرایط مشابهی را پشت سر گذاشته است و 295.6 میلیون دلار در ماژول ایمنی آن نگهداری می‌شود.

بحران آوه

مایکل اگوروف، بنیان‌گذار کرو فایننس، وامی به ارزش قابل توجه 76.6 میلیون دلاری با پشتوانه 357.3 میلیون توکن CRV در چندین پلتفرم دیفای دارد. میزان وام مذکور، 40.5 درصد از عرضه در گردش توکن CRV را تشکیل می‌دهد. این امر منجر به نگرانی‌هایی در مورد تأثیرات احتمالی تخلیه نقدینگی بر پروتکل‌های بزرگی مانند آوه شده است.

این وضعیت نشان می‌دهد که آوه، همراه با دیگر پروتکل‌های برتر دیفای، بدون قوانین خاص یا کمک‌های مالی، حتی برای بنیان‌گذاران پروژه، عمل می‌کند. عامل دیگری که بر عملکرد آوه تأثیر می‌گذارد، استیبل کوین GHO است که از زمان راه‌اندازی، در کمتر از 1 دلار معامله می‌شود. این وضعیت به دلیل ادغام و فرصت‌های فارمینگ محدود، نگهداری GHO را منع می‌کند و در نتیجه فشار فروش را به دنبال دارد که حضور این استیبل کوین را در صرافی‌های غیرمتمرکز کاهش می‌دهد.

رقبای آوه، به گرد پای این ارز هم دیجیتال نمی‌رسند!

علی‌رغم این چالش‌ها، آوه ارزش کل قفل‌شده (TVL) 5.1 میلیارد دلاری را در چندین زنجیره حفظ می‌کند. البته این رقم اخیراً در یک هفته 12.5 درصد کاهش را تجربه کرده است. در مقابل، TVL یونی سواپ (Uniswap) و کامپاند (Compound) با ثبات نسبی به ترتیب در 3.75 میلیارد دلار و 2.23 میلیارد دلار باقی مانده است.

بحران آوه

با وجود درآمد سالانه 12 میلیون دلاری آوه، عقب ماندن از رقبایی مانند کانوکس فایننس (Convex Finance) (52 میلیون دلار) و رادیانت (Radiant) (20 میلیون دلار)، طرفداران این ارز دیجیتال استدلال می‌کنند که کارمزدهای بالاتر آوه، فضایی را برای رشد درآمد در آینده مهیا می‌کند. رویدادهای اخیر تا حدودی بر برداشت سرمایه‌گذاران از آوه تأثیر گذاشته است.

در می 2023، مشکلی در نسخه قدیمی (v2) پروتکل آوه، مانع برداشت 110 میلیون دلاری در شبکه پالیگان (Polygon) شد. در حالی که مشکل به سرعت حل شد، اما ریسک‌های احتمالی را برجسته کرد. یکی دیگر از رویدادهای اخیر، بحث‌هایی را برانگیخت که پیشنهادی را با هدف جلوگیری از انباشت بدهی بیشتر در یک حساب خاص متعلق به اگوروف، مطرح کرد. این موضوع باعث ایجاد بحث‌هایی در مورد مقاومت در برابر سانسور و بی‌طرفی در حوزه دیفای شد.

نتیجه‌گیری

با وجود کاهش اخیر قیمت و کاهش ارزش کل قفل‌شده، آوه همچنان یک پلتفرم قوی در حوزه دیفای است. صندوق بیمه قوی و هزینه‌های پروتکل، آوه را برای مهار نوسانات و ریسک‌های بازار تجهیز می‌کند. اگرچه درآمد سالانه آوه از برخی رقبا عقب‌تر است، فاندامنتال‌های قوی و ارزش کل قفل‌شده قابل توجه آوه نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری و توان این ارز دیجیتال برای موفقیت پایدار است.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.
دلایل کاهش فروش NFTهای بیت کوین چیست؟ – رمز ارز نیوز
کیف پول ریپل به کمک کشور پالائو می‌آید! – رمز ارز نیوز

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.