اتصال مستقیم به اینترنت ماهواره ای با تلفن همراه;  استارلیک برای سال 2023 برنامه بزرگی دارد. 01 آذر 224 را بخوانید

اتصال مستقیم به اینترنت ماهواره ای با تلفن همراه; استارلیک برای سال 2023 برنامه بزرگی دارد. 01 آذر 224 را بخوانید

استارلینک یک سرویس اینترنتی مبتنی بر ماهواره است که توسط اسپیس ایکس با هدف دسترسی به اینترنت پرسرعت به مناطق دورافتاده و محروم توسعه یافته است. این شبکه با استفاده از مجموعه ای از ماهواره های کوچک که در مدار پایین زمین قرار گرفته اند، به یکدیگر متصل شده اند تا دسترسی به اینترنت پهن باند را فراهم کنند. تعداد ماهواره های این شبکه تا سپتامبر 2022 به بیش از 3000 ماهواره رسیده است و هدف نهایی آن استقرار 12000 ماهواره در مدار زمین است. تعداد مشترکان این سرویس تا ژوئن 2022 به بیش از 500 هزار نفر رسیده است، اما الون ماسک این شرکت به دنبال جذب مشتریان بیشتر است، زیرا SpaceX قصد دارد اتصال مستقیم به شبکه Starlink را از تلفن های هوشمند امکان پذیر کند.

در حال حاضر کاربران برای استفاده از خدمات استارلینک باید تجهیزات خاصی مانند آنتن و گیرنده را خریداری کنند. با این حال، SpaceX در حال توسعه فناوری جدیدی است که به کاربران اجازه می دهد مستقیماً از طریق تلفن هوشمند خود به شبکه Starlink متصل شوند و این راه حل نیازی به خرید تجهیزات اضافی ندارد. با این کار دسترسی کاربران به اینترنت پرسرعت از فضا و استفاده از قابلیت های Starlink آسان تر می شود.

گزارش کردن گیزموچینااسپیس ایکس درخواستی را به کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) ارسال کرده است تا برخی از ماهواره های نسل دوم Starlink خود را به سخت افزار Direct-To-Cellular مجهز کند. این اقدام به کاربران گوشی های هوشمند امکان می دهد مستقیماً به شبکه Starlink متصل شوند و از فضا به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.

اسپیس ایکس تاکنون 3500 ماهواره استارلینک نسل اول را به فضا پرتاب کرده و مجوز FCC را برای پرتاب 7500 ماهواره نسل دوم دیگر تا پایان این دهه دریافت کرده است. با سخت افزار جدید Direct-To-Cellular، این شرکت امیدوار است خدمات صوتی، پیام رسانی و وبگردی را با حداکثر سرعت 18.3 مگابیت در ثانیه به مشتریان خود ارائه دهد.

طرح اسپیس ایکس برای دسترسی به Starlink از طریق گوشی های هوشمند، گام بسیار مهمی در اهداف این شرکت است. البته شرکت های دیگری مانند AST SpaceMobile نیز در حال توسعه فناوری های لازم برای ارائه خدمات پهن باند مبتنی بر ماهواره به کاربران گوشی های هوشمند هستند. با این حال، مجموعه بزرگ ماهواره‌های SpaceX و مشارکت آن با T-Mobile به آن مزیت رقابتی بزرگی می‌دهد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اسپیس ایکس می تواند تا سال 2024 گوشی های هوشمند را با 2000 ماهواره نسل دوم Starlink به این سرویس متصل کند.