انتقاد نماینده مجلس از فیلترینگ؛ وزارت ارتباطات: این نماینده خودش به محدودیت‌ پلتفرم‌های خارجی رای داده!

انتقاد نماینده مجلس از فیلترینگ؛ وزارت ارتباطات: این نماینده خودش به محدودیت‌ پلتفرم‌های خارجی رای داده!

انتقاد نماینده مجلس از فیلترینگ؛ وزارت ارتباطات: این نماینده خودش به محدودیت‌ پلتفرم‌های خارجی رای داده!

ماجرای فیلترینگ، فروش فیلترشکن و محدودیت‌های اینترنت، هر روز عجیب‌تر می‌شود. این بار یکی از نمایندگان مجلس در حالی از محدودیت‌های اینترنتی و فیلتر پلتفرم‌های خارجی انتقاد کرده که گفته می‌شود خود او یکی از اعضای دارای حق رای در کمیته فیلترینگ است که در مخالفت با رفع فیلتر برخی پلتفرم‌ها رای داده است.

محمد باقری بنابی، نماینده بناب و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «شفقنا» اعمال محدودیت‌ها را به جریانی در دولت و مجلس نسبت داده و ادعا کرده: «به خاطر اینکه بتوانند مثلاً مردم را دین‌دار نگه دارند، محدودیت‌های اینترنت را اعمال می‌کنند.»

او همچنین از فروش فیلترشکن انتقاد کرده و گفته است: «پلتفرم‌های خارجی را در حالی فیلتر کردند که عملاً ۹۰ درصد مردم از فیلترشکن استفاده می‌کنند و مشخص است چه کسانی از این فیلتر کردن سود می‌برند.»

او افزوده است: «ما به وزیر ارتباطات تذکر داده و تذکر خواهیم داد. خصوصاً در مجلس دوازدهم اولین سؤال ما از وزیر ارتباطات درباره برنامه‌هایش برای سرعت اینترنت کشور خواهد بود. چراکه وضعیت اینترنت در کشورهایی مثل عراق، افغانستان و پاکستان به‌مراتب از ما بهتر است.»

به گفته باقری بنابی، «یکی از سؤالات محوری ما [از وزیر ارتباطات] درباره فیلترشکن‌ها خواهد بود که دست چه کسانی است و چه کسانی از فروش آن سود می‌برند که باید برای همه شفاف شود. ما با فیلترینگ به مردم یاد دادیم که علاوه بر فضای مجازی، در جاهای دیگر هم می‌توانید خلاف کنید.»

نماینده بناب تأسیس دفاتر و مراکز پلتفرم‌های خارجی را در داخل کشور ناممکن دانسته و تأکید کرد: «با توجه به تحریم‌ها امکان انجام دادن این کار وجود ندارد و هیچ‌وقت این اتفاق نخواهد افتاد و باید تجدیدنظری در سیاست‌ها اعمال شود.»

اینها همه ادعاهایی است که هر از گاهی از سوی نمایندگان مطرح می‌شود. اما ماجرا وقتی جالب می‌شود که بدانیم خود این نماینده مجلس،‌ یکی از نقش‌آفرینان فیلترینگ و اعمال محدودیت‌هایی است که از آن انتقاد کرده است.

به گزارش دیجیاتو، «محمداحسان خرامید»، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات، در واکنش به این گفته‌های باقری بنابی در حساب کاربری خود در «ویراستی» با تیتر «عجیب اما واقعی» نوشت: «جناب آقای باقری بنابی یکی از دو نماینده محترم مجلس عضو کمیته فیلترینگ با حق رای هستند که شخص ایشان بارها با تقاضای وزارت ارتباطات برای بازگشایی‌هایی مثل گوگل پلی مخالفت کردند. حالا ایشان شده‌اند مدافع رفع فیلتر!»

خرامید افزود: «ای کاش قانونی تصویب کنند که مشروح مذاکرات نهادهایی تصمیم گیر منتشر شود.»

گفتنی است باقری بنابی یکی از نمایندگان عضو کمیسیون مشترک صیانت مجلس بود که در سال ۱۴۰۰ این طرح را تصویب کردند.

هشدار هم‌بنیانگذار «دیجی‌کالا»: پنجره اکوسیستم استارتاپی در حال بسته شدن است
هویت مدیر بدنام‌ترین گروه باج‌افزار تاریخ برملا شد؛ جایزه 10 میلیون دلاری برای دستگیری او

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.