اندروید 12.1 و امکانات چشمگیر تجربه کاربری در گوشی‌های تاشو

اندروید 12.1 و امکانات چشمگیر تجربه کاربری در گوشی‌های تاشو

در نسخه‌ی بعدی سیستم‌عامل اندروید، امکانات زیادی برای گوشی‌های مجهز به نمایشگرهای بزرگ و تاشو ارائه خواهد شد.

نسخه‌ی پایدار و رسمی اندروید ۱۲ احتمالا تا چند روز آینده منتشر خواهد شد. قابلیت‌های این نسخه از سیستم‌عامل موبایلی گوگل با آنچه قبلا در شایعات و خبرهای مرتبط اعلام شده بود، مطابقت دارد. حالا بر‌‌‌اساس گزارش XDA، به‌نظر می‌رسد پیش از انتشار اندروید ۱۳، نسخه‌ی ۱۲.۱ این سیستم‌عامل نیز منتشر خواهد شد. این نسخه از اندروید برای دستگاه‌های مجهز به صفحه‌نمایش‌های بزرگ و تاشو بهینه‌ شده است و امکانات فراوانی برای این نوع محصولات ارائه می‌دهد.

امکانات اندروید ۱۲.۱ برای گوشی‌های تاشو

با روی‌کار‌آمدن دستگاه‌های تاشو، نمایشگرهای گوشی‌های هوشمند رفته‌رفته در حال بزرگ‌ترشدن هستند و به‌نظر می‌رسد اندروید ۱۲.۱ به‌نحوی بهینه شده تا حداکثر استفاده را از این نوع صفحه‌نمایش‌ها ببرد. رابط کاربری دوصفحه‌ایِ نسخه‌ی جدید اندروید امکان دسترسی هم‌زمان به منو تنظیمات و اعلان‌ها را درکنارهم فراهم می‌کند. علاوه‌براین، در‌صورتی‌که تراکم پیکسلی نمایشگر به‌قدر کافی زیاد باشد، منو تنظیمات در حالت سه‌‌ستونه به‌نمایش درخواهد آمد.

منو سیستم نیز در این نسخه از اندروید فضای بازتری دارد. در صفحه‌ی تنظیمات، منوهای رده‌بالا در سمت چپ و زیرمنوها در سمت راست نمایش داده می‌شود و بدین‌ترتیب دسترسی به تنظیمات سیستم آسان‌تر خواهد شد. در اندروید ۱۲.۱، صفحه‌ی قفلِ گوشی‌های تاشویی که نمایشگر بیرونی ندارند، زمان در سمت چپ و اعلان‌ها در سمت راست صفحه‌نمایش بزرگ این دستگاه‌ها نمایش داده می‌شود. افراد همچنین می‌توانند پد واردکردن پین دستگاه را از سمت چپ به سمت راست نمایشگر جابه‌جا کنند.

مهم‌ترین تغییر در این نسخه از اندروید، در بخش نوار وظایف اعمال شده است. سیستم‌عامل مذکور حالا به نواروظیفه‌ای شبیه به نواروظیفه‌ی سیستم‌عامل‌های دسکتاپ مثل ویندوز ۱۱ مجهز شده است. در اندروید ۱۲.۱، فهرستی از آیکون‌ اپلکیشن‌ها در لبه‌ی پایینی نمایشگر بزرگ دستگاه‌های تاشو نمایش داده می‌شود. کاربران می‌توانند با تپ‌کردن روی این آیکون‌ها، اپلیکیشن مدنظر خود را در حالت تمام‌صفحه باز یا از حالت تقسیم صفحه برای اجرای هم‌زمان چند اپلیکیشن استفاده کنند. همچنین، امکان جابه‌جایی سریع بین اپلیکیشن‌ها ازطریق نواروظیفه‌ی اندروید ۱۲.۱ وجود دارد. درصورت تمایل، می‌توان با تپ‌کردن و نگه‌داشتن انگشت روی نواروظیفه آن را مخفی کرد.

قابلیت تقسیم صفحه نیز در این نسخه از اندروید دستخوش تغییراتی بوده است و اکنون فاصله‌ی بین دو نمایشگر با یک نوار خاکستری برجسته‌تر نشان داده می‌شود.

تغییرات اندروید ۱۲.۱ برای همه‌ی گوشی‌های هوشمند

اگر موبایل تاشو ندارید، جای نگرانی نیست؛ زیرا در نسخه‌ی جدید اندروید، امکانات مختلفی هم برای گوشی‌های هوشمند معمولی در نظر گرفته شده است. با انتشار اندروید ۱۲.۱، علاوه‌بر دارندگان گوشی‌های پیکسل، دارندگان سایر گوشی‌های هوشمند نیز می‌توانند از سیستم رنگ‌آمیزی تصویر زمینه‌ی‌ِ جدید گوگل موسوم به monet استفاده کنند.

در اندروید ۱۲.۱، کاربران کنترل بیشتری روی دستورها دکمه‌ی پاور خواهند داشت. در این نسخه از سیستم‌عامل یادشده، قابلیت جدیدی برای تنظیم حساسیت فشردن و نگه‌داشتن دکمه‌ی پاور دردسترس است. کاربران می‌توانند با بهره‌بردن از این ویژگی، مدت زمان نگه‌داشتن دکمه‌ی ‌پاور را برای فعال‌کردن دستیار صوتی گوگل اسیستنت تنظیم کنند.

اندروید ۱۲.۱ چه زمانی منتشر خواهد شد؟

هنوز مشخص نیست که گوگل سیستم‌عامل اندروید ۱۲.۱ را دقیقا کِی منتشر خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد اهالی مانتین‌ویو درحال‌حاضر مشغول توسعه‌ی این نسخه از سیستم‌عامل موبایلی‌شان هستند و احتمالا آن را در‌کنار گوشی‌ تاشو خود معرفی خواهند کرد. البته شایعات مختلفی درباره‌ی گوشی تاشو گوگل منتشر شده است و هنوز مشخص نیست این محصول خاص چه زمانی معرفی خواهد شد.