ایلان ماسک: 100 پایانه استارلینک در ایران فعال شده است.  219 روز پیش را بخوانید

ایلان ماسک: 100 پایانه استارلینک در ایران فعال شده است. 219 روز پیش را بخوانید

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس در پاسخ به یکی از کاربران در توییتی اعلام کرد که 100 استارلینک در ایران فعال شده است. او اولین بار سه ماه پیش اعلام کرد که سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران فعال می شود.

گزارش کاربران مختلف نشان می دهد که استارلینک در اکثر مناطق ایران فعال نیست و ظاهرا فقط در برخی مناطق مرزی به شبکه متصل می شود. بنابراین برخی از کاربران توییتر این اقدام ماسک را نوعی تبلیغات می دانند.

در ۲۳ سپتامبر (اول مهر) وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوزی کلی به نام GL-D2 صادر کرد که شامل دستورالعمل‌های به روز شده برای شرکت‌های فناوری برای ارائه فهرستی از نرم‌افزار، سخت‌افزار و خدمات اینترنتی به مردم ایران تحت شرایط آن است. تحریم شده است.

به طور کلی، دستورالعمل های مجوز عمومی به روز شده به شرکت های فناوری ایالات متحده اجازه می دهد تا برخی نرم افزارها، سخت افزارها و خدمات قبلاً تحریم شده را بدون دریافت مجوز از ایالات متحده به ایران صادر کنند. این اقلام متعلق به دسته EAR99 (مقررات اداره صادرات) هستند که عموماً کالاهای مصرفی با تکنولوژی پایین هستند و صادرات آنها نیازی به مجوز ندارد، مگر اینکه مقصد، کشور تحریم شده باشد.

استارلینک پس از صدور مجوز D2 اعلام کرد که اینترنت ماهواره ای را در اختیار کاربران ایرانی قرار خواهد داد. در هفته های اخیر تصاویری از ورود تجهیزات استارلینک به ایران در شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

مجله ی وال استریت اخیراً گزارش شده است که حدود 200 دستگاه استارلینک از طریق عراق به ایران قاچاق شده است.

حتی اگر خبر فعال شدن 100 دستگاه استارلینک در ایران صحت داشته باشد، باز هم به این معناست که طرح ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره ای رایگان در ایران به نتیجه نمی رسد.

یکی از مهم ترین چالش های فعال سازی معدود پایانه های استارلینک در کشور گرانی تجهیزات و هزینه اشتراک این سرویس اینترنت ماهواره ای و غیرقانونی بودن استفاده از آن در کشور است.