تکنولوژی

تعلیم هوش مصنوعی فیسبوک با استفاده از ویدئوهای عمومی

شرکت فیسبوک در حال راه‌اندازی پروژه‌ی جدیدی می‌باشد که بواسطه آن قادر است به‌صورت خودکار مشخصه‌های صوتی، متنی و بصری ویدئوهایی را که روی پلتفرمش بارگذاری شده‌اند، شناسایی کند. فیسبوک در این باره می‌گوید، پروژه‌ی یادشده «یادگیری از ویدئوها» (Learning from Videos) نام داشته و به سیستم‌های اصلی متکی‌بر هوش مصنوعی فیسبوک کمک می‌کند تا کارهایی نظیر پیشنهاد محتوا و اجرای سیاست‌های کاری را بهتر انجام دهند. علاوه بر آن این پروژه‌ کاربردهای اضافه‌ای را به‌همراه خواهد داشت.

این شرکت فناوری در بیانیه‌ی مطبوعاتی‌اش عنوان کرده است، سیستم‌های هوش مصنوعی این شرکت با یادگیری از جریان‌های جهانی ویدئوهایی که در‌دسترس عموم قرار گرفته‌اند و تقریبا تمامی مناطق دنیا و صدها زبان را شامل می‌شوند، نه‌تنها دقت خود را بیشتر می‌کند، بلکه راحتتر و سریعتر نسبت به گذشته می‌تواند با دنیای در حال رشد امروزی تطابق پیدا کنند و تفاوت‌های ظریف میان فرهنگ‌ها و مناطق گوناگون را به‌خوبی بشناسند.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، در باره این موضوع بیان کرد، فرایندهای خودنظارتی قادراند به سیستم‌های هوش مصنوعی یاد دهند زمانی که کاربر جمله‌ای طولانی تایپ می‌کند، ویدئوهای مرتبط‌ با آن را ‌نمایش دهند؛ به عنوان مثال زمانی که کاربر عبارت «هر بار که آهنگ تولدت مبارک را برای مادربزرگ خواندیم، به من نشان بده» را جستجو می‌کند، سیستم‌ها عبارت «تولدت مبارک» را به موضوعاتی مثل شمع و کیک و افرادِ مشغول آوازخواندن نسبت میدهند.

فیسبوک قبل‌تر بارها با مشکلاتی در زمینه‌ی امنیت و حریم خصوصی دست‌و‌پنجه نرم کرده است. این غول فناوری بیان کرده است، بر استفاده از «راهکارهای خودکار» برای اجرای قوانین حریم خصوصی تأکید می‌کند. فرایندهای یادگیری نیمه‌خودکار و خودنظارتی روی ویدئوهای عمومی این پلتفرم موجب شده‌اند سیستم‌های بینایی رایانه‌ای و تشخیص گفتار این شرکت بهبود پیدا کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا