تکنولوژی

حذف کوکی‌های غیرضروری از گیت‌هاب

کمپانی مایکروسافت، شرکت مالک گیت‌هاب، در بیانیه‌ای رسمی از حذف کوکی‌های غیرضروری در این پلتفرم خبر داد. بر اساس این بیانیه، ازاین‌پس کوکی‌های غیرضروری در GitHub.com و زیردامنه‌های آن نشان داده نمی‌شوند. نت فریدمن، مدیرعامل گیت‌هاب، در بیانیه‌ی اخیر عنوان کرد: «هیچ‌کس بنرهای کوکی را نمی‌پسندد؛ اما آن‌ها در همه‌جا دیده‌ می‌شوند.»

وجود بنرهای کوکی‌ در وب‌سایت‌ها مرتبط با مقررات عمومی حفاظت از داده (GDPR) ایالت متحده‌ی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد. بر اساس قوانین GDPR، وب‌سایت‌های کشورهای اروپا و آمریکا باید پیش از جمع‌آوری و ذخیره‌ی اطلاعات روی سیستم کاربر بازدیدکننده، از او تأییدیه بگیرند. درواقع، چنین قوانینی این حق را به کاربر می‌دهد تا کوکی‌هایی را که حریم‌ خصوصی آنلاین او را به مخاطره می‌اندازند، تأیید نکند. بدین‌ترتیب، بنرهای کوکی در وب‌سایت‌های زیادی مشاهده می‌شوند که کاربران بیشتر اوقات آن‌ها را تأیید می‌کنند.

فریدمن درباره‌ی حذف کوکی از گیت‌هاب توضیح داد: «هدفمان در گیت‌هاب حفاظت از حریم خصوصی توسعه‌دهنده می‌باشد و با‌توجه ‌به تجربه‌ی ناخوشایند بنرهای کوکی، تصمیم گرفتیم راه‌حل مناسبی برای آن انتخاب کنیم. پس از کمی بررسی، به این نتیجه رسیدیم که از کوکی‌های غیر‌ضروری استفاده نکنیم.»

کاربران در سرویس‌هایی مانند گیت‌هاب راحت‌تر می‌توانند کوکی‌های وب‌سایت را نادیده بگیرند؛ اما در اغلب وب‌سایت‌ها، خصوصا وب‌سایت‌های تولید محتوا و رسانه‌ای، کاربران برای ورود و بازدید سایت حتما باید کوکی‌ها را تأیید کنند. در‌مقابل، مخاطبان گیت‌هاب از افزونه‌هایی برای مسدودکردن ردیاب‌ها و کوکی‌های غیرضروری استفاده می‌کنند؛ به همین امر، احتمالا اطلاعات ردیابی که گیت‌هاب جمع‌آوری می‌کرده، چندان کاربردی نبوده است.

مدیرعامل گیت‌هاب ادامه داد:

در گیت‌هاب تنها از کوکی‌هایی استفاده می‌شود که برای خدمت‌رسانی این وب‌سایت ضروری است. گیت‌هاب همیشه حریم خصوصی توسعه‌دهنده را در اولویت خود قرار داده است و اغلب مواقع، فراتر از الزامات قانونی، مانند قوانین محافظت از حریم ‌خصوصی اتحادیه‌ی اروپا برای کاربران عمل کرده است. حریم خصوصی توسعه‌دهندگان در همکاری در گیت‌هاب نباید دچار خطر گردد.

گیت‌هاب از اولین وب‌سایت‌های بزرگی می‌باشد که کوکی‌های غیرضروری را کنار می‌گذارد. شاید تصمیم‌ اخیر مایکروسافت شروعی باشد تا سایر پلتفرم‌ها چنین روندی پیش بگیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا