حوزه دیفای، کم‌ارزش‌تر از همیشه، این وضعیت تا کی ادامه دارد؟ – رمز ارز نیوز

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر اساس داده‌های DeFiLlama، ارزش کل قفل‌شده (TVL) در اکوسیستم دیفای طی سال گذشته کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است و از بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار به تقریباً ۳۸ میلیارد دلار کاهش یافته است. عوامل متعددی در کاهش ارزش کل قفل‌شده اکوسیستم دیفای نقش داشته‌اند. یکی از عوامل قابل توجه تغییر از آنچه پلتفرم‌های سنتی دیفای نامیده می‌شود، به پروتکل‌های لیکویید استیکینگ (liquid Staking) است. لیکویید استیکینگ به روشی گفته می‌شود که در آن یک پروتکل جداگانه و بدون نیاز به تایید اعتماد، عملیات توکنیزه کردن سپرده‌گذاری‌ها را انجام می‌دهد. این روش به روش غیرحضانتی نیز معروف است.تغییرات گسترده‌ بازار، از جمله کاهش حجم معاملات و نگرانی‌های همیشگی در مورد مسائل امنیتی در فضای دیفای، نیز نقش مهمی در این کاهش داشته است. هک‌ها و سوءاستفاده‌هایی که پروتکل‌های دیفای آسیب‌پذیر را هدف قرار می‌دهند، نگرانی‌هایی را در مورد ایمنی دارایی‌ها در این اکوسیستم ایجاد کرده است. علاوه بر این، کاهش قیمت ارزهای دیجیتال، مانند اتریوم (ETH)، به کاهش ارزش کل قفل‌شده نیز دامن زده است.

Ramzarz۱۰۰ هزار شیبا رایگان!
ثبت نام در آبان تتر رو کامل کن و ۱۰۰ هزار شیبا جایزه بگیر!
شروع کن


در بازار صعودی ۲۰۲۱، ارقام بالای ارزش کل قفل‌شده اغلب به پیشنهادات بازدهی ناپایدار در رمزارزها با نقدینگی کمتر مرتبط بود. زمانی که بازار سقوط کرد، شرکت‌کنندگان اولیه به دنبال برداشت و فروش دارایی‌های ارائه‌دهنده نقدینگی برای جلوگیری از ضرر خود بودند، که منجر به کاهش بازده سالانه و برداشت‌های بیشتر برای جلوگیری از ضرر دائمی شد.
بارنی منرینگز، یکی از بنیانگذاران پروتکل وگا (Vega Protocol)، تاکید کرد که بازده‌های بالای قبلی در اکوسیستم دیفای تا حد زیادی به طور مصنوعی متورم و ناپایدار بودند. بازده واقعی در این اکوسیستم به کارمزد تراکنش متکی است، اما کاهش حجم معاملات منجر به کاهش بازدهی شده است. علاوه بر این، افزایش نرخ‌ بهره توسط بانک‌های مرکزی جهان بدون ریسک و عدم اطمینان اقتصادی، افراد را وادار کرده است که گزینه‌های سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را نسبت به گزینه‌های پرریسک‌تر در فضای دیفای انتخاب کنند. منرینگز همچنین اشاره کرد که آسیب‌پذیری‌های امنیتی و نقض در بخش دیفای به کاهش اعتماد کاربران دامن زده است.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.