خروج Oppo از تجارت نیمه هادی - خداحافظی با خانواده MariSilicon در سایه تحریم ها

خروج Oppo از تجارت نیمه هادی – خداحافظی با خانواده MariSilicon در سایه تحریم ها

واحد خبری mobile.ir: اوپو که در آخرین گزارش IDC و Channelize از بازار گوشی های هوشمند چین در سه ماهه اول سال 2023 به عنوان برترین تامین کننده گوشی های اندرویدی معرفی شده بود، به طور غیرمنتظره فعالیت یکی از زیرمجموعه های خود در شانگهای را متوقف کرد. زکو. داده شده؛ از محصولات زکو می توان به پردازنده سیگنال تصویر MariSilicon X اشاره کرد که در دسامبر 2021 رونمایی شد و در برخی از پرچمداران اوپو از جمله Find X5 Pro و Find X6 Pro حضور داشت. تعطیلی Zeku نشانه دیگری از فشار روزافزون آمریکا بر طراحان تراشه‌های بی‌سابقه چینی است که چاره‌ای جز توقف فعالیت در شرایط دشوار کنونی ندارند.

پس از آنکه برخی خبرگزاری ها در روز جمعه 12 می (22 می 1401) تصمیم این شرکت را برای تعطیلی مجموعه Zeku به نقل از کارمندان سابق اوپو اعلام کردند، خود اوپو با مقصر دانستن تردیدها در اقتصاد جهانی و بازار گوشی های هوشمند، این موضوع را رسما تشریح کرد. این خبر را تایید کرد و آن را “تصمیم دشوار” دانست. این خبر مخصوصاً برای کارکنان این مجموعه سخت بود که تنها در یک روز از آن مطلع شدند. در این رابطه، پورتال چینی SCMP به نقل از کارمندی که هویت او فاش نشده است، اشاره کرد می گویدروز پنجشنبه به کارگران اطلاع داده شد که روز بعد در دفتر خود حاضر نشوند؛ “حتی نمی توانم برای گرفتن لپ تاپ به دفتر برگردم.”

ماجرای Zeku زمانی جالبتر می شود که بدانیم این شرکت حتی تا دو هفته پیش با انتشار آگهی به دنبال نیروهای جدید بوده و در لیست مشاغل مورد نیاز ده ها پست مختلف از مهندس معماری چیپست گرفته تا کدنویس نرم افزار وجود دارد. برای کار در شهرهای پکن و شانگهای. ، چنگدو و شیان دیده می شود. اوپو یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در جهان محسوب می‌شود و در آخرین آمار IDC، رتبه چهارم بازار گوشی‌های هوشمند در سه ماهه اول سال جاری را به خود اختصاص داده است. بر اساس گزارش IDC، آمار این شرکت در کل سال 2022 به 103 میلیون دستگاه رسیده که نسبت به سال قبل و آمار 133 میلیونی، 22 درصد کاهش داشته است.

بر اساس IDC، پنج فروشنده برتر گوشی های هوشمند در جهان در سال 2022

مجموعه Zeku در سال 2019 با هدف طراحی تراشه هایی که ممکن است در دستگاه های Oppo مورد استفاده قرار گیرند تاسیس شد. پیش از این در رقیب بزرگ اوپو، هوآوی، با واحد تولید چیپست های HiSilicon خود که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان چیپست های بدون فابل در جهان به همراه کوالکام، سامسونگ و مدیاتک قبل از اعمال تحریم های گسترده ایالات متحده بود، شاهد حرکت مشابهی بودیم. شیائومی نیز در سال 2020 حرکت مشابهی را برای ساخت تراشه های اختصاصی آغاز کرد که از نتایج آن می توان به تراشه های Surge S1 و Surge C1 اشاره کرد.

وب سایت Zeku این تجارت را به عنوان یک ارائه دهنده سیستم های نیمه هادی پیشرفته با دفاتر در سن دیگو و پالو آلتو، کالیفرنیا، و یوکوهاما، ژاپن توصیف می کند. این شرکت به طور رسمی تعداد کارکنان خود را اعلام نکرده است، اما تعداد کارکنان آن پس از چندین سال جذب گسترده، نزدیک به 3000 نفر تخمین زده می شود. بسته شدن Zeku در بحبوحه یکی از سخت ترین زمان ها برای سازندگان چیپست در چین رخ می دهد، جایی که صنعت تحت فشار بی سابقه ای با تشدید تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است. بر این اساس، به گفته وی شائوجون، رئیس طراحی مدارهای مجتمع در انجمن صنعت نیمه هادی چین (CSIA)، در سال گذشته، از نزدیک به 3243 شرکت تراشه های بدون فابل در چین، تنها 566 شرکت بیش از 100 میلیون فروختند. یوان (نزدیک به 14.4 میلیون دلار به نرخ ارز فعلی).

شرکت نیمه هادی تایوان یا TSMC، بزرگترین سازنده قراردادی چیپست در جهان، پس از اجرای تحریم های آمریکا، پذیرش سفارش از HiSilicon را به عنوان یکی از بزرگترین مشتریان خود متوقف کرد. البته ایالات متحده هنوز به طور رسمی و مشخص اوپو را با تحریم های خود هدف قرار نداده است، اما به روز رسانی های جدید اکتبر گذشته در مورد صادرات کالاهای آمریکایی، صادرات هر چیپست یا تجهیزات ساخت تراشه به اندازه کافی پیشرفته به چین را بدون تایید صریح ممنوع می کند.

در دسامبر 2021، Zeku اولین پردازشگر تصویر اختصاصی خود را به نام MariSilicon X معرفی کرد که در گوشی‌های رده بالای سری Find X استفاده می‌شد. MariSilicon X برای Oppo با فناوری پیشرفته گره 6 نانومتری TSMC توسعه یافته است که بسیار پیشرفته تر از محدودیت تحریمی 14 نانومتری تعیین شده توسط ایالات متحده است. تراشه بعدی این سری با نام MariSilicon Y در اواخر سال 2022 معرفی شد و بر بهبود کیفیت صوتی مبتنی بر بلوتوث تمرکز داشت.

اوپو قبل از اعلام تعطیلی کسب و کار، میزان سرمایه گذاری خود در Zeku را فاش نکرد.