فایننشال تایمز از برنامه Arm's برای تولید تراشه های پیشرفته خبر داد

فایننشال تایمز از برنامه Arm’s برای تولید تراشه های پیشرفته خبر داد

واحد خبر mobile.ir: گروه Arm یکی از شناخته شده ترین شرکت های فناوری به شمار می رود که در دهه اخیر جایگاه مهمی در بین تولیدکنندگان محصولات موبایل به دست آورده و رشد استفاده از پردازنده های آن با سرعت بالایی ادامه دارد. . این توسعه با افزایش محبوبیت تلفن های هوشمند و توسعه و افزایش تقاضای سیستم عامل ها تقویت شده است. روندی که در سال های اخیر با ارائه پردازنده های سری M اپل ابعاد جدیدی پیدا کرده است. امروزه رایانه‌هایی که از پردازنده‌های سری M مبتنی بر Arm استفاده می‌کنند، رقبای گران‌تر خود را از نظر عملکرد و کارایی به چالش می‌کشند و با وجود یکی دو تلاش ناموفق مایکروسافت، سایر سازندگان نتوانسته‌اند با اپل برابری کنند.

Arm که در انگلستان واقع شده و متعلق به شرکت ژاپنی SoftBank است، وظیفه طراحی هسته های CPU اکثر گوشی های هوشمند جهان را بر عهده دارد. همانطور که می توان گفت حدود 95 درصد از گوشی های هوشمند فعلی مجهز به پردازنده هایی هستند که بر اساس هسته های Arm طراحی شده اند. در عین حال پردازنده های گرافیکی برند مالی نیز توسط این گروه توسعه می یابد. در واقع مدل کسب و کار آرم طراحی اجزای مختلف تراشه و مجوز مالکیت معنوی این معماری ها به تولیدکنندگان تراشه است. اکنون طبق گزارش اخیر فایننشال تایمز، آرم در حال برنامه ریزی برای تولید تراشه جدیدی برای محصولات مختلف از جمله تلفن همراه و لپ تاپ بدون کمک شرکت های دیگر است. بر اساس اخبار منتشر شده، آرم قصد دارد طراحی و تولید قطعات نیمه هادی را به طور کامل به عهده بگیرد و توانایی های محصولات مستقل خود را به نمایش بگذارد و برای این منظور تیم جدیدی از مهندسان را گرد هم آورده است که نه تنها راه حل های نسل بعدی را توسعه خواهند داد. . رهبری جدید، بلکه ایجاد مالکیت معنوی جدید در معماری تراشه این شرکت خواهد بود.

در این راستا آرم در حال توسعه توانمندی های خود در زمینه تولید نیمه هادی است. البته به نظر می رسد که این شرکت سازنده تراشه قصد رقابت با محصولات قبلی خود و حتی تراشه های تولید شده توسط سایر شرکت ها را ندارد، بلکه قصد دارد قدرت پردازنده های موبایل بر اساس این طراحی را در دستگاه هایی مانند کامپیوترهای شخصی به نمایش بگذارد. لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند. به عنوان مثال کوالکام گهگاه برای نشان دادن قابلیت های تراشه های پرچمدار جدید خود گوشی تولید می کند که تنها یک نمونه اولیه است و به مرحله تولید و فروش نمی رسد. به همین ترتیب، حرکت آرم را باید مشابه استراتژی کوالکام در نظر گرفت.

البته این تصور در حال حاضر تنها یک حدس و گمان است. اما اگر شایعات صحت داشته باشند، Arm با برخی از شرکا برای توسعه این نیمه هادی جدید همکاری خواهد کرد. همانطور که برخی منابع خبری از امکان تولید این تراشه در کارخانه های اینتل خبر داده اند. این دو شرکت اخیرا قراردادی را برای تولید نسل جدید پردازنده های موبایل با استفاده از گره فرآیندی 18A امضا کردند. البته فرآیند 18A اینتل احتمالا تا سال 2024 یا 2025 به طور کامل وارد چرخه تولید نخواهد شد. از این رو، به نظر می رسد که تراشه Arm’s بعد از سال 2025 وارد بازار شود.

پردازنده جدید و توسعه یافته این شرکت یک نمونه اولیه برای استفاده در لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند خواهد بود و مدیران Arm احتمالا امیدوارند با به دست آوردن مشتریان و شرکای تجاری بیشتر قبل از عرضه اولیه عمومی یا IPO (به اختصار Initial Public Offering) ارزش بازار خود را افزایش دهند. افزایش سهام این شرکت در بازار سهام نزدک؛ اما یک سختی مهم در این مسیر وجود دارد.

موفقیت پردازنده های سری M اپل را می توان نتیجه هماهنگی نرم افزار و سخت افزار این محصول دانست. در واقع غول کوپرتینویی از روز اول به طور جدی از پردازنده های جدید خود حمایت کرده و تمامی اپلیکیشن های موجود در بازار را ملزم به کار با پردازنده های مبتنی بر معماری Arm کرده است. اما وقتی به ویندوز به عنوان سیستم عامل غالب در بازار رایانه های شخصی نگاه می کنیم، با پلتفرم سنتی تری مواجه می شویم که هنوز از معماری x86 پشتیبانی می کند. اگرچه مایکروسافت سیستم عاملی برای پردازنده های مبتنی بر Arm نیز توسعه داده است، اما این سیستم عامل چندان کارآمد و کامل نیست. از این رو، نشان دادن قابلیت های پردازنده پیشرفته Arm ممکن است تا حدودی چالش برانگیز باشد. البته این تحلیل برداشتی اولیه قبل از انتشار اخبار رسمی شرکت و نقشه مسیر این پروژه محسوب می شود که با اطلاعات بیشتر تکمیل خواهد شد.