مراقب باشید به دلیل ترس از دست دادن فرصت، قربانی توکن‌های جعلی نشوید! – رمز ارز نیوز

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش شرکت امنیت بلاکچین بلاک‌فنس (Blockfence)، گروهی از کلاهبرداران ارز دیجیتال از آوریل ۲۰۲۳ با روشی جدید که حتی برخی از ردیاب‌های راگ‌پول (rug-pull) قادر به تشخیص آن نیستند، موفق شده‌اند بیش از ۳۲ میلیون دلار از بیش از ۴۲ هزار قربانی به دست بیاورند.
مانند بسیاری از کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال، کلاهبرداران با استفاده از احساس FOMO (ترس از دست دادن فرصت) اقدام به فریب سرمایه‌گذاران کرده و با جعل توکن پروژه‌هایی که در آستانه راه‌اندازی بوده‌اند، به جذب سرمایه آن‌ها می‌پرداخته‌اند.
به گفته پابلو ساباتلا، رئیس بخش تحقیقات امنیتی بلاک‌فنس، روش این کلاهبرداران کمی متمایز بوده است. آن‌ها با جعل حداکثر موجودی توکن از طریق مینت کردن و سوزاندن و استفاده از تاکتیک طعمه و سوئیچ (bait-and-switch)، قربانیان را فریب داده‌اند.
طبق گزارش‌ها، کلاهبرداران فرآیند را با ارسال حدود ۱۰ تا ۲۰ اتریوم به یک حساب آغاز می‌کنند و سپس از آن وجوه برای ایجاد توکن‌های جعلی استفاده می‌نمایند. مانند بسیاری از کلاهبرداری‌های راگ‌پول، نقدینگی جعلی به پروژه کلاهبرداری تزریق می‌شود و توهمی از حجم قانونی در استخرهای نقدینگی (LP) صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کند. کلاهبردار سپس یک تابع لاک (lock) را روی توکن‌های استخر پیاده‌سازی می‌کند تا این توهم را ایجاد کند که سرمایه‌گذاران مورد راگ‌پول قرار نخواهند گرفت.

bitland۵۰۰ میلیون بیبی دوج جایزه بگیر
همین حالا در بیت لند ثبت نام کن و ۵۰۰ میلیون بیبی دوج جایزه بگیر!
شروع


پس از آن، هنگامی که قیمت توکن جعلی به طور مصنوعی از طریق واش‌تریدینگ افزایش می‌یابد، کلاهبردار تابع setUserBalance را فرا می‌خواند. این تابع، موجودی قربانی را به «۱ توکن» می‌رساند و فروش توکن را غیرممکن می‌کند؛ زیرا کلاهبردار از نظر فنی آن‌ها را سوزانده است. با این وجود، توکن همچنان در کیف پول قربانی قابل مشاهده است که باعث گمراهی بیشتر آنها می‌شود.
ساباتلا توضیح داد:

در نهایت، کلاهبردار نقدینگی را از استخر حذف می‌کند و ارزش توکن تقریباً به صفر می‌‌رسد.

جالب اینجاست که کلاهبرداران به منظور جلوگیری از جلب توجه، بعضاً ۵ تا ۲۰ اتریوم را به قربانیان بازمی‌گردانند. همچنین، این روش کلاهبرداری شامل ثبت انصراف مالک و سازنده قرارداد از مالکیت خود است که می‌تواند برخی از سایت‌های ردیاب را دور بزند.
شرکت‌ بلاک‌فنس، ۱۳۰۰ مورد راگ‌پول جداگانه با همین الگو را شناسایی کرده است.
طبق گزارش پلتفرم امنیت بلاکچین ایمیونیفای (Immunefi)، در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۰۳ میلیون دلار از طریق کلاهبرداری‌های قابل شناسایی، مانند راگ‌پول، از دست رفته است.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.