معرفی مودم جدید سامسونگ Exynos 5300 5G با لیتوگرافی 4 نانومتری و سرعت دانلود 10 گیگابیت بر ثانیه

معرفی مودم جدید سامسونگ Exynos 5300 5G با لیتوگرافی 4 نانومتری و سرعت دانلود 10 گیگابیت بر ثانیه

واحد خبر mobile.ir: زیرمجموعه محصولات نیمه هادی سامسونگ که معمولاً یکی از مهم ترین و سودآورترین زیرمجموعه های این شرکت به شمار می رود، سال گذشته در حوزه تولید چیپست با مشکلاتی در زمینه ضریب راندمان پایین و با بر اساس این گزارش، از دست دادن خریدهایی به بزرگی کوالکام. سامسونگ فایننس نسبت به سه ماهه آخر سال 2022 با افت 97 درصدی سودآوری مواجه شد، این زیرمجموعه به آرامی در حال بازسازی خود است و پس از ارائه پردازنده Exynos 1380 برای گلکسی A54، این بار مودم جدید نسل پنجم را ارائه کرده است. اگزینوس مودم 5300 یک مودم داخلی 5G با سرعت دانلود اسمی 10 گیگابیت بر ثانیه است که با فناوری پیشرفته 4 نانومتری سامسونگ ساخته شده است.

Exynos Modem 5300 اولین تجربه سامسونگ در این کلاس نیست و این شرکت قبلاً Exynos Modem 5100 را به عنوان اولین مودم 5G سامسونگ در تابستان 2018 یعنی تقریبا 5 سال پیش رونمایی کرده بود. 5100 که با فناوری 10 نانومتری سامسونگ ساخته شده بود، در شبکه‌های امواج زیر 6 گیگاهرتز و میلی‌متری فعال بود و همچنین از سایر فناوری‌های قدیمی‌تر در این زمینه، از 2G و 3G تا 4G LTE، پشتیبانی می‌کرد. حداکثر سرعت تبادل 5G در این مودم در شبکه زیر 6 گیگاهرتز تا 2 گیگابیت بر ثانیه و در شبکه mmWave به 6 گیگابیت در ثانیه می رسد که در زمان خود سرعت بالایی محسوب می شود. مدت کوتاهی پس از آن، سامسونگ دومین تجربه خود را در این زمینه به نام Exynos Modem 5123 رونمایی کرد که همچنان از هر دو شبکه زیر 6 گیگاهرتز و mmWave پشتیبانی می کند و دارای 8 اپراتور تجمعی است. این مودم با فناوری 7 نانومتری EUV تولید شده است.

اگزینوس مودم 5300 اما نسبت به نسل های قبلی خود ابزار پیشرفته تری است و با لیتوگرافی 4 نانومتری روی کاغذ به حداکثر سرعت دانلود و آپلود به ترتیب 10 و 3.87 گیگابیت بر ثانیه می رسد. برای مقایسه بد نیست بدانید که پیشرفته ترین مودم ارتباطی کوالکام یعنی اسنپدراگون X75 نیز با لیتوگرافی 4 نانومتری ساخته شده و حداکثر سرعت اسمی دانلود و آپلود آن 10 و 3.5 گیگابیت بر ثانیه است. دیگر رقیب سامسونگ در این زمینه یعنی مدیاتک، اخیرا از MediaTek T800 با لیتوگرافی 4 نانومتری رونمایی کرده که حداکثر سرعت اسمی دانلود و آپلود آن 7.9 و 4.2 گیگابیت بر ثانیه است.

Exynos Modem 5300 به صورت بومی از شبکه های 5G مستقل (SA) و غیر مستقل (NSA) پشتیبانی می کند و از استانداردهای شبکه قبلی از 4G LTE تا 3G و 2G پشتیبانی می کند. حداکثر سرعت تبادل اطلاعات در شبکه LTE در این مودم به 3 گیگابیت در ثانیه در دانلود و 422 مگابیت در ثانیه در آپلود می رسد.

لیتوگرافی 4 نانومتری این مودم یکی دیگر از نکات مثبت آن است و در صورت اتصال به شبکه های 5G عمر باتری بالاتری خواهد داشت. در فرآیند طراحی این مودم، اتصال آسان به چیپست های مختلف در نظر گرفته شده است و به همین دلیل امکان مشاهده آن نه تنها در پردازنده های سامسونگ، بلکه در محصولات سایر برندها نیز وجود دارد. هنوز اطلاعات رسمی از اولین چیپست مجهز به این مودم منتشر نشده است اما برخی منابع خبری از پردازنده بعدی گوگل یعنی تنسور 3 به عنوان نامزد اصلی این عنوان یاد کرده اند. Google Tensor 3 تقریباً مطمئناً پردازنده خانواده Google Pixel 8 خواهد بود.