معرفی ISOCELL GNK سنسور 50 مگاپیکسلی جدید سامسونگ با HDR‌ ارتقاء یافته و فوکوس Dual Pixel Pro

معرفی ISOCELL GNK سنسور 50 مگاپیکسلی جدید سامسونگ با HDR‌ ارتقاء یافته و فوکوس Dual Pixel Pro

واحد خبر mobile.ir : شرکت سامسونگ در روز شنبه 4 نوامبر 2023 (13 آبان 1402) از سنسور جدیدی با نام ISOCELL GNK رونمایی کرده که پس از حسگرهای GN3 ،GN2 ،GN1 و GN5 پنجمین عضو این سری به‌حساب می‌آید. ابعاد و اندازه پیکسل ISOCELL GNK به GN1 اولیه شباهت دارد و با وجود کوچک‌تر بودن نسبت به GN2، روی کاغذ در جایگاه بالاتری نسبت به GN3 و GN5 قرار می‌گیرد. این خانواده پیش از این در گوشی‌های پیشرفته و پرچمدار بازار حضور داشته که از آن جمله می‌توان به به‌‌کارگیری ISOCELL GN1 به‌عنوان دوربین اصلی پیکسل 6 پرو، ISOCELL GN2 در Mi 11 Ultra و ISOCELL GN5 در +Galaxy S22 اشاره کرد. سامسونگ در توصیف نکات برجسته GN5 به فناوری HDR و فوکوس Dual Pixel Pro اشاره کرده است.

ISOCEL GNK یک سنسور 50 مگاپیکسلی با ابعاد 1/1.3 اینچی‌ست که نسبت به GN3 و GN5 با ابعاد 1/1.57 اینچ کاملاً بزرگ‌تر بوده و با این‌که هنوز با ISOCELL GN2 با ابعاد 1/1.12 اینچ فاصله دارد اما در نوع خود کاملاً بزرگ به نظر می‌رسد و پیکسل‌های 1.2 میکرونی آن نیز در حالت ترکیب چهارگانه به ابعاد 2.4 میکرون دست پیدا می‌کنند. برای مقایسه بد نیست بدانیم که هر دو سنسور GN3 و GN5 از پیکسل‌های 1 میکرونی برخوردارند و روی کاغذ جذب نور کم‌تری را ارائه می‌کنند. GNK طبیعتاً با قابلیت remosaic امکان برداشت عکس با وضوح کامل 50 مگاپیکسلی (6144×8160 پیکسل) را نیز خواهد داشت.

اولین و برجسته‌ترین قابلیت ذکر شده برای این سنسور توانایی آن در تولید عکس با طیف دینامیکی حداکثر 102dB است که با به‌کارگیری سه حالت ISO متفاوت ضمن کاهش مصنوعات حرکتی (motion artifact) افزایش داینامیک‌رنج را در پی خواهد داشت. امکان برداشت تصاویر در حالت RAW یا خام به‌صورت 14 بیتی نیز از دیگر قابلیت‌های ذکر شده برای سنسور GNK جدید سامسونگ بر شمرده شده است.

از فوکوس خودکار Dual Pixel Pro به‌عنوان یکی دیگر از قابلیت‌های برجسته حسگر GNK یاد شده که در طی آن به‌ازای هر پیکسل از دو دیود نوری (photodiode) استفاده شده که نه‌تنها از اختلاف فاز در بالا و پایین بلکه در چپ و راست نیز برای تمرکز دقیق‌تر و سریع‌تر روی سوژه اصلی بهره می‌گیرد.

برداشت ویدئو در این حسگر حداکثر با وضوح 8K با 30 فریم در ثانیه امکان‌پذیر است که با وجود آن‌که این قابلیت طبیعتاً به توانایی چیپ‌ست دستگاه در پشتیبانی از این وضوح وابسته خواهد بود اما در یک نگاه به کلاس کاری این حسگر اشاره می‌کند. انجام فوکوس خودکار در حین برداشت ویدئو در شات‌های HDR با وضوح فول اچ‌دی و با سرعت حداکثر 240 فریم در ثانیه نیز در این سنسور قابل انجام است. با کاهش وضوح ویدئو به 4K امکان برداشت ویدئو با نرخ 120 فریمی نیز فراهم می‌شود.

سامسونگ در حال حاضر اشاره‌ای به اولین گوشی‌های مجهز به سنسور ISOCELL GNK نکرده اما برخی گمانه‌زنی‌ها از حضور این سنسور در گوشی‌های سال 2024 این شرکت و احتمالاً دیگر برندهای پیشروی بازار اشاره دارند.