چه مدیر IT یک شرکت و چه یک کارآفرین باشید، به پایگاه داده نیرومند نیاز خواهید داشت. سیستم‌های مدیریت پایگاه‌ داده‌ رابطه‌ای (از این پس از این سیستم‌ها با RDBMS یاد خواهیم کرد) احتمالاً در فهرست منابع IT شما مبلغ زیادی را به خود اختصاص خواهند داد.

اما در این میان یک سوال از سایر سوال‌ها مهم‌تر است؛ از چه RDBMS‌ای باید استفاده کنید؟در بخش دوم این سری مقاله، پس از مقایسه نهایی MySQL، SQLite و PostgreSQL، به این پرسش پاسخ نهایی را خواهیم داد. پس با وب‌سایت تک‎‌فارس همراه باشید.

مقایسه‌ای بین MySQL، PostgreSQL و SQLite

اکنون زمان مقایسه این سه RDBMS محبوب رسیده است.

تمرکز بر ویژگی‌های پیشرفته در MySQL، PostgreSQL و SQLite

آیا زمانی که یک RDBMS متن-باز انتخاب می‌کنید به دنبال ویژگی‌های قدرتمند هستید؟ در این صورت باید از PostgreSQL استفاده کنید. این سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای از هم‌زمانی به خوبی پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، ویژگی‌های قدرتمند دیگری مانند تراکنش‌های تودرتو نیز ارائه می‌دهد.

PostgreSQL کاملاً با استانداردهای ACID هم‌خوانی دارد (استاندارد ACID که اکنون ورژن فعلی و مورد استناد آن acid3 می باشد یک پروژه استاندارد وب می باشد که که توسط ارگانی با همین Web Standards Project می باشد این ارگان از سال ۱۹۹۸ بر استاندارد های وب نظارت دارد و استاندارد acid را از سال اکتبر سال ۱۹۹۸ در پهنه وب منتشر کرد.

 • مقایسه PostgreSQL، SQLite و MySQL – قسمت اول

و این هم‌‌خوانی، این RDBMS را به گزینه بهتری برای اکثر مصارف (مخصوصاً جاهایی که یکپارچگی بسیار مهم است) تبدیل می‌کند. PostgreSQL بالاترین سازگاری با استانداردهای SQL را ارائه می‌دهد و از این نظر نسبت به MySQL و SQLite برتری دارد.

مقایسه عملکرد MySQL، PostgreSQL و SQLite

اگر در یک RDBMS متن-باز به دنبال سرعت و عملکرد خوب هستید، MySQL انتخاب ایده‌آل شما است. درباره برخی از محدودیت‌های مرتبط با توانایی در MySQL صحبت کرده‌ایم، اما همین محدودیت‌ها، به نوعی مزیت تلقی می‌شوند! از آن‌جایی که توسعه دهندگان MySQL برخی از ویژگی‌های پیچیده را در آن تعبیه نکرده‌اند، این RDBMS می‌تواند سرعت بیشتری را به شما ارائه دهد. MySQL از این نظر نسبت به PostgreSQL و SQLite برتری دارد.

مقایسه مقیاس‌پذیری بین MySQL، PostgreSQL و SQLite

اگر مقایس‌پذیری برای شما از اولویت بالایی برخوردار است، بهتر است MySQL را به جای PostgreSQL و SQLite انتخاب کنید. MySQL از مالتی تردینگ پشتیبانی می‌کند که این پشتیبانی، آن را به یک RDBMS بسیار مقیاس‌پذیر تبدیل می‌کند.

مقایسه امنیت MySQL، PostgreSQL و SQlite

اگر امنیت در پروژه شما از اهمیت بالایی برخوردار است، بهتر است باز هم MySQL را بر PostgreSQL و SQLite ترجیح دهید. MySQL به شما امکان تعبیه رمز عبور در سطح کاربر root می‌دهد. شما می‌توانید سطح امنیت رمزعبور را در مرحله نصب تنظیم کنید. شما می‌توانید پایگاه‌های داده آزمایشی‌ای را که نمی‌خواهید حذق کنید و علاوه بر این، می‌توانید در سطح کاربری، مزایای مختلفی را کنید.

مقایسه میزان کاربر پسند بودن MySQL، PostgreSQL و SQLite

اگر راحتی استفاده از RDBMS برای شما در اولویت قرار دارد، پس باید از SQLite استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که MySQL و PostgreSQL هم رابط کاربری کاربر پسندی ارائه می‌دهند. بسیاری از ابزار ترد پارتی از این RDBMSها پشتیبانی می‌کنند و علاوه‌ بر این، می‌توانید اسناد (Documentation)های پر جزئیاتی هم پیدا کنید.

هرچند SQLite از هر دو نظر از دو RDBMS دیگر جلو می‌زند. شما نیازی به انجام تنظیمات پیکربندی (Configuration) در این RDBMS ندارید و SQLite به عنوان یک فرآیند سرور ساید اجرا نمی‌شود. در نتیجه نیازی به توقف کردن، استارت کردن یا ری‌استارت کردن آن نخواهید داشت. توسعه دهندگان شما نیز نیازی به مدیریت فایل‌های Configuration پیچیده نخواهند داشت.

مقایسه پشتیبانی MySQL، PostgreSQL و SQLite

آیا از جامعه توسعه دهندگان RDBMS مورد نظرتان انتظار پشتیبانی عالی دارید؟ بالاخره شما در حال استفاده از یک محصول تبلیغاتی نیستید. پشتیبانی قدرتمند جامعه توسعه دهندگان، اهمیت زیادی برای شما دارد. شما باید در این  مورد به خصوص از PostgreSQL استفاده کنید؛ چرا که این RDBMS را جامعه پویایی از توسعه دهندگان پشتیبانی می‌کنند. MySQL و SQLite نیز جامعه توسعه دهندگان خود را دارند، اما با این حال هنوز هم PostgreSQL از این نظر برتری دارد.

مقایسه محبوبیت MySQL، PostgreSQL و SQLite

اگر به دنبال این هستید که به راحتی بتوانید توسعه دهنده پیدا کنید، پس احتمالا باید از محبوب‌ترین RDBMS استفاده کنید. احتمال اینکه توسعه دهندگان توانایی‌هایی در استفاده از این RDBMS داشته باشند، زیاد است. این مورد، پیدا کردن توسعه دهندگان را راحت‌تر می‌کند. در این مورد به خصوص بهتر است از MySQL استفاده کنید. با اینکه PostgreSQL و SQLite نیز محبوب هستند، اما MySQL محبوب‌تر است.

زمان مناسب استفاده از MySQL، PostgreSQL و SQLite

مقایسه پایگاه داده

اکنون که به اندازه کافی از تفاوت‌های MySQL، PostgreSQL و SQLite اطلاع دارید، بیایید با هم موقعیت‌هایی که باید از یکی از این RDBMSها استفاده کنید را ببینیم:

توسعه برنامه‌های ادغام شده (Embedded):

آیا قصد ساخت برنامه‌های ادغام شده‌ای را دارید که قابل حمل است؟ برنامه‌های تک کاربره از جمله این برنامه‌ها هستند. این برنامه‌ها در آینده نیازی به گسترش ندارند. برای چنین برنامه‌هایی، بهترین گزینه SQLite است. این RDBMS سبک، عملکرد بهینه‌ای برای چنین برنامه‌هایی ارائه می‌دهد.

ساخت برنامه‌های توزیع شده (Distributed Apps): اگر قصد ساخت برنامه‌های توزیع شده را دارید، MySQL را انتخاب کنید. قابلیت تکثیر داده که توسط MySQL پشتیبانی می‌شود، آن را به انتخاب ایده‌آلی تبدیل کرده است.

عرضه برنامه‌های وب یا وبسایت‌هایی که در آینده رشد خواهند کرد:

اگر قصد توسعه وبسایت یا برنامه‌ وب‌ای دارید که در آینده قرار است رشد کند، از MySQL استفاده کنید. راحتی در استفاده، مقیاس پذیری، قابلیت تکثیر داده و راحتی ارتقاء آن به نسخه پولی، MySQL را به گزینه‌ای ایده‌آل برای این کار بدل می‌کند.

 • ۱۲ تفاوت کلان کاتلین و جاوا؛ رقابتی جدید

توسعه برنامه‌های پیچیده: آیا قصد توسعه یک برنامه پیچیده را دارید؟ پس احتمالاً عملیات‌های داده‌ای پیچیده در پیش خواهید داشت. شما باید از یکپارچگی داده اطمینان حال کنید و علاوه بر آن، احتمالاً به یک‌پارچه سازی با استفاده از ابزار توسعه پیشرفته نیاز خواهید داشت. قابلیت‌های پیشرفته آن، عملکرد و پشتیبانی از ابزار مختلف به تیم شما کمک خواهد کرد.

مقایسه کلی ویژگی‌های مختلف MySQL، PostgreSQL و SQLite

مقایسه پارامترهاMySQLPostgreSQLSQLite
شکل RDBMSمتن-بازمتن-بازمتن-باز
نوع پایگاه دادهرابطه‌ای (Relational)رابطه‌ای (Relational)رابطه‌ای (Relational)
مدل فرعی پایگاه دادهمی‌تواند اسناد را ذخیره کندمی‌تواند اسناد را ذخیره کندمی‌تواند اسناد را ذخیره کند
رتبه‌بندی انجین DBرتبه دوم تا ماه دسامبر سال 2020 (با استناد به گزارش رتبه‌بندی DB-Engines)رتبه چهارم تا ماه دسامبر سال 2020 (با استناد به گزارش رتبه‌بندی DB-Engines)رتبه نهم تا ماه دسامبر سال 2020 (با استناد به گزارش رتبه‌بندی DB-Engines)
وبسایتwww.mysql.comwww.postgresql.orgwww.sqlite.org
اسناد فنیhttps://dev.mysql.com/dochttps://www.postgresql.org/docshttps://www.sqlite.org/docs.gtml
توسعه دهندهاوراکلگروه جهانی توسعه دهندگان PostgreSQLDwayne Richard Hipp
تاریخ عرضه اولیه 199519892000
نسخه فعلی 8.0.22 (عرضه شده در سال 2020)13.1 (عرضه شده در سال 2020) 3.34.0 (عرضه شده در سال 2020)
لایسنس متن-بازمتن-بازمتن-باز
وضعیت پایگاه داده (ابری بودن یا نبودن) صرفاً ابری نیست و برای نصب درون-سازمانی نیز موجود است.صرفا ابری نیست و برای نصب درون-سازمانی نیز موجود است.صرفاً ابری نیست و برای نصب درون-سازمانی نیز موجود است.
نحوه ارائه پایگاه داده ابری (DBaaS)ارائه شده توسط ارائه دهندگان شخص ثالثارائه شده توسط ارائه دهندگان شخص ثالثارائه شده توسط ارائه دهندگان شخص ثالث
با استفاده از چه زبان برنامه‌نویسی‌ای ساخته شده؟ C و C++CC
سیستم‌ عامل‌های سرور از گستره وسیعی از سرورهایی مانند ویندوز، لینوکس، OS X و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند. از گستره وسیعی از سرورهایی مانند ویندوز، لینوکس، OS X و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.فاقد سرور
الگو دادهدارددارددارد
نوع بندی دادهدارددارددارد
پشتیبانی از XMLبلهبلهبله
Indexهای فرعیدارددارددارد
APIها و سفایل‌های سرور-سایدایر روش‌های دسترسی: از روش‌ها (متدها)ی دسترسی متعددی مانند APIهای اختصاصی، JDBC، ODBC و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.: از روش‌ها (متدها)ی دسترسی متعددی مانند APIهای اختصاصی، JDBC، ODBC و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.از روش‌ها (متدها)ی دسترسی متعددی مانند JDBC، ODBC و مواردی دیگر پشتیبانی می‌کند.
زبان‌ها برنامه نویسی‌ مورد پوششاز گستره وسیعی از زبان‌های برنامه نویسی محبوب مانند جاوا، C، C++، C#، جاوا اسکریپت (Node.js)، پایتون، PHP، Perl و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.از گستره وسیعی از زبان‌های برنامه نویسی محبوب مانند جاوا، C، C++، C#، جاوا اسکریپت (Node.js)، پایتون، PHP، Perl و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.از گستره وسیعی از زبان‌های برنامه نویسی محبوب مانند جاوا، C، C++، C#، جاوا اسکریپت (Node.js)، پایتون، PHP، Perl و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.
فایل‌های سرور-سایداز فایل‌های سرور-ساید پشتیبانی می‌‌کنداز فایل‌های سرور-ساید پشتیبانی می‌‌کنداز فایل‌های سرور-ساید پشتیبانی می‌‌کند
مدار رهاساز پشتیبانی می‌کند پشتیبانی می‌کند پشتیبانی می‌کند
متدهای تقسیم ‌بندی (Partitioning)از تقسیم بندی افقی و sharding پشتیبانی می‌کنداز تقسیم بندی بر اساس لیست و بازه (range) پشتیبانی می‌کند و علاوه بر آن، در PostgreSQL از نسخه 11 به بالا، از قسمت بندی بر اساس کاراکتر هَش (#) هم پشتیبانی می‌کند. از تقسیم بندی پشتیبانی نمی‌کند.
متدهای تکثیرسازی از تکثیرسازی با استفاده از متدهای مالتی-سورس و سورس-رِپلیکا پشتیبانی می‌کند.از تکثیرسازی با استفاده از متد سورس-رِپلیکا پشتیبانی می‌کند.از تکثیرسازی پشتیبانی نمی‌‌کند.
پشتیبانی از MapReduce پشتیبانی نمی‌کند. پشتیبانی نمی‌کند. پشتیبانی نمی‌کند.
سازگاریسازگاری آنیسازگاری آنیسازگاری آنی
پشتیبانی از Foreign keyهاپشتیبانی می‌کند.پشتیبانی می‌کند.پشتیبانی می‌کند.
نحوه انجام تراکنش‌هااز ACID پشتیبانی می‌کند (ACID عبارت است از: تجزیه‌ناپذیری، سازگاری، انزوا، پایایی).از ACID پشتیبانی می‌کند.از ACID پشتیبانی می‌کند.
هم‌زمانی (Concurrency)پشتیبانی می‌کند.پشتیبانی می‌کند.پشتیبانی می‌کند.
دوام (Durability)دارددارددارد
توانایی‌های درون-حافظه‌ای (In-memory)دارددارددارد
مفاهیم مرتبط با کاربراز کاربران با میزان دسترسی کم (fine-grained) پشتیبانی می‌کند.از کاربران با میزان دسترسی کم (fine-grained) پشتیبانی می‌کند.از مفهوم کاربران با میزان دسترسی کم پشتیبانی نمی‌کند.

مقایسه‌ای موجز میان پایگاه‌های داده self-hosting و cloud hosting (میزبانی ابری)

مقایسه پایگاه داده

ما درباره مزایا و معایب این سه RDBMS مشهور صحبت کرده‌ایم. هرچند شما برای استفاده از RDBMSها، باید گزینه‌های هاستینگ (سرور میزبان) خود را هم بسنجید. برای سنجیدن هم دو گزینه پیش روی خود دارید که عبارتند از: self-hosting و cloud hosting (میزبانی ابری).

اگر قصد میزبانی کردن یک پایگاه داده روی زیربنای IT خود را دارید، پس به دنبال گزینه self-hosting هستید. برای قدم گذاشتن در این راه، نیاز به فراهم آوردن تمامی منابع زیرساختی مانند سرور، شبکه و موارد دیگر خواهید داشت. شما همچنین باید کوشش مورد نیاز تعبیه و اداره کردن پایگاه‌های داده را روی این کار بگذارید.

از سویی دیگر، می‌توانید با یک MSCP (MSCP مخفف فراهم آورنده سرویس‌های ابری مدیریت شده می‌باشد) محبوب مانند AWS یا Microsoft Azure کار کنید. MSCP پایاگه داده مورد انتخاب شما را فراهم می‌آورد و شما طرح مدل داده خود را تعبیه می‌کنید و برنامه خود را توسعه می‌دهید. MSCP از مدیریت طولانی مدت از پایگاه داده پشتیبانی فراهم خواهد آورد.

حالا باید از کدام یکی از فضاهای میزبانی استفاده کنید؟ جواب این سوال بستگی به نیازمندی‌های سازمان و پروژه‌ شما دارد. برای انتخاب بهتر، فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 • هزینه‌های زیرساخت: کار کردن با یک MSCP شما را از هزینه‌های دیگر در زیرساخت IT بی نیاز می‌کند که قطعا به معنای صرفه‌ جویی در هزینه‌ها می‌باشد.
 • امنیت: استفاده از یک پلتفرم ابری از نقطه نظر امینیتی چگونه است؟ آیا باید پیش‌نیازی‌های سخت‌گیرانه امنیتی را رعایت کنید و داده خود را به صورت درون-سازمانی نگه دارید؟ اگر جوابتان به یکی از این دو سوال آری است، پس گزینه میزبانی ابری برای شما مناسب نیست. از سویی دیگر اما اگر الزامات امنیتی شما آنقدری بالا نیست، می‌توانید از گزینه میزبانی ابری استفاده کنید.
 • نگه‌داری: نگه‌داری و اداره کردن یک پایگاه داده می‌تواند کارسختی باشد. این کار شامل فعالیت‌های متعددی است که برخی از آن‌ها تکراری هستند. از جمله این کارها می‌توان به بک‌آپ گرفتن از پایگاه داده و نصب وصله‌های امنیتی اشاره کرد. آیا نیرو کافی برای انجام دادن این کارها دارید؟ اگر جوابتان منفی است و نیرو کار کافی برای این سلسله فعالیت‌ها ندارید، پس بهتر است با یک MSCP کار کنید.
 • سنجیدن فضای توسعه: آیا برنامه‌هایی برای گرفتن پروژه‌های توسعه نرم‌افزار متعددی در آینده دارید؟ پس در این صورت فعالیت‌های مدیریت پایگاه داده شما باید با الزامات سازمانی شما هم‌خوانی داشته باشد. MSCPها می‌تواندن به کمک شما بیایند و از متدهای پردازش و ابزار (PM&T)های قدرتمند متعددی برای انجام این کار استفاده می‌کنند.

خلاصه‌ای کلی بر پایگاه‌های داده SQL سنتی پرطرفدار

مقایسه پایگاه داده

قبل از پدید آمدن RDBMSهای متن-بازی مانند MySQL، PostgreSQL و SQLite و محبوب شدن آن‌ها، سازمان‌ها از پایگاه‌های داده SQL سنتی استفاده می‌کردند. اکنون به طور موجز درباره RDBMSهای سنتی صحبت خواهیم کرد.

مروری بر Server MS SQL

سرور SQL مایکروسافت (MS SQL Server) یکی از پرطرفدارترین RDBMSهای پولی است. مایکروسافت آن را توسعه داد و در سال 1989 آن را عرضه کرد. در زمان نگارش این متن، جدیدترین نسخه پایدار MS SQL Server، نسخه 2019 آن است. این نسخه در ماه نوامبر سال 2019 عرضه شده است.

 • ۳ مرحله ساده برای بازیابی فایل‌های پاک شده در ویندوز ۱۰ و ۱۱

این شرکت این RDBMS را با استفاده از زبان‎‌های برنامه نویسی C و C++ توسعه داده است. MS SQL Server   از سیستم‌ عامل‌های پرطرفداری مانند ویندوز مایکروسافت، Microsoft Windows Server، لینوکس و موارد دیگری پشتیبانی می‌کند.

MS SQL Server مزایی دارد که عبارتند از:

 • ارائه محصولات گسترده: شما می‌توانید از بین نسخه‌های متفاوت “Enterprise”، “Standard”، “Developer” و موارد دیگر یکی را انتخاب کنید.
 • پشتیبانی و اسناد فنی: شما از مایکروسافت پشتیبانی مخصوص و اسناد راهنمایی متعددی دریافت خواهید کرد.
 • از هر دو زیرساخت ابری و درون-سازمانی پشتیبانی می‌کند: شما می‌توانید MS SQL Server را بر زیرساخت خود نصب کنید. از سویی دیگر اما می‌توانید آن را روی Microsoft Azure هم استفاده کنید.
 • مملو از ویژگی‌ها: MS SQL Server یک RDBMS ثابت شده است و ویژگی‌های گسترده‌ای ارائه می‌دهد.
 • پشتیبانی از ابزارهای متعدد: MS SQL Server شامل ابزارهای گسترده‌ای مانند SQL Server Management Studio، Azure Data Studio و موارد دیگری است.

همانطور که انتظار می‌رود، یک RDBMS پولی مانند MS SQL Server گران‌ قیمت است! که این مورد عیب آن است. درک ساختار لایسنس آن هم می‌تواند سخت باشد.

مقدمه‌ای موجز بر Oracle SQL database

اوراکل نیز یک RDBMS پولی شناخته شده است که توسط شرکت اوراکال و در سال 1979 عرضه شده است. جدیدترین نسخه پایدار آن در زمان نگارش این مقاله، نسخه 19c است و این نسخه در ماه فوریه سال 2019 منتشر شده است.

اوراکل از سیستم‌ عامل‌های کلیدی مانند ویندوز و لینوکس پشتیبانی می‌کند. اوراکل این سیستم عامل را با زبان‌های برنامه نویسی اَسِمبلی، C و C++ توسعه داده است.

RDBMSهای اوراکل مزایای زیر را ارائه می‌دهند:

 • سابقه زیاد: اوراکل سده‌های متمادی است که در این حوزه فعالیت دارد و این RDBMS از شهرت بالایی برخوردار است.
 • مملو از ویژگی‌های گوناگون: همیانطور که از یک RDBMS پولی انتظار می‌رود، اوراکل ویژگی‌های قدرتمندی را ارائه می‌دهد.
 • اسناد راهنمایی فنی و پشتیبانی: اوراکل اسناد راهنمایی متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد و علاوه بر این، می‌توانید به راحتی این اسناد را در جای‌‌جای اینترنت بیابید. اورکال پشتیبانی از مشتری قدرتمندی را هم ارائه می‌دهد.
 • اکوسیستم و ابزارها: بسیاری از توسعه دهندگان PL و SQL را می‌شناسند و با نحوه کار کردن با RDBMS اوراکل آشنایی دارند. بسیاری از DBAها نیز به خوبی با آن آشنایی دارند. شما نیز به راحتی می‌توانید متخصصان صلاحیت‌دار آن را پیدا و استخدام کنید. اوراکل بازار قدرتمندی را ارائه می‌دهد که به تیم توسعه شما کمک زیادی خواهند کرد.

همان‌طور که انتظار می‌رود، RDBMS پولی‌ای مانند اوراکل گران‌قیمت خواهد بود و این یک پوئن منفی برای آن به شمار می‌رود.

بررسی موجزی بر پایگاه‌های داده SQL ابری پرطرفدار

از آن‌جایی که راجع به چندتا از RDBMSهای سنتی پرطرفدار صحبت کرده‌ایم، بهتر است اکنون چندتا از RDBMSهای ابری پرطرفدار را هم پوشش دهیم. این RDBMSها توسط ارائه دهندگان خدمات کامپیوتری ابری ارائه می‌شوند.

این RDBMSها از مزایای متعددی برخوردارند که ما به طور خلاصه راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد. البته همه آن‌ها یک محدودیت مشترک دارند و آن محدودیت این است که شما باید کنترل را به یک MSCP واگذار کنید.

مواردی که در زیر خواهند آمد، مثال‌هایی از پایگاه‌های داده SQL ابری هستند:

پایگاه داده Azure SQL

پایگاه داده Azure SQL، سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای است که توسط مایکروسافت و بر روی پلفترم ابری آن منتشر شده است. Azure SQL مزایای زیر را دارد:

 • مدیریت: Azure پایگاه داده را به طور کامل مدیریت می‌کند که این کار شما را از تلاش برای انجام آن بی‌نیاز می‌سازد.
 • انعطاف‌پذیری: Azure سرویس‌های ابری را مدیریت می‌کند و از این رو، می‌توانید به طور کامل روی توسعه برنامه‌ها تمرکز کنید.
 • امنیت: Azure از متدهای امنیتی محافظت از اطلاعات پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که یکی از این متد‌ها، متد تشخیص خطر هوشمند است.
 • پاسخگویی: Azure برای بهبود عملکرد خود و همیشه در دسترس بودن، SLAها را ارائه می‌دهد.

پشتیبانی از ابزارهای مختلف: شما می‌توانید از ابزارهای توسعه، آزمایش و DevOps که توسط Azure ارائه می‌شوند استفاده کنید.

 • سازگاری: Azure SQL Database با تمام سیستم‌ عالم‌های کلیدی مانند ویندوز، لینوکس، مک و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.

از تمام زبان‌ها برنامه نویسی محبوب پشتیبانی می‌کند: شما می‌‌توانید برنامه‌های خود را با استفاده از هر کدام از زبان‌های برنامه نویسی پرطرفدار مانند جاوا، نود جی‌اس، پایتون، .NET، روبی و موارد دیگر، توسعه دهید.

Amazon Relational Database Service (RDS)

AWS در فضای ابری خود Amazon RDS را نیز ارائه می‌دهد. Amazon RDS نیز مزایای زیر را دارد:

 • انعطاف پذیری: شما می‌توانید یک انجین پایگاه داده را از میان گزینه‌های موجود Amazon Aurora، PostgreSQL، MySQL، MariaDB، Oracle و SQL Server انتخاب کنید.
 • مدیریت: کنسول مدیریت Amazon RDS، کارهای روزمره مدیریتی را برای شما ساده می‌کند و از این رو می‌توانید بر توسعه برنامه خود تمرک کنید.
 • سهلوت در استفاده: Amazon RDS یک CLI ارائه می‌دهد و علاوه بر آن APIهای متعددی هم ارائه می‌دهد. سازگاری آن با کاربر هم بسیار بالا است.
 • مقیاس پذیری، در دسترس بودن و دوام: Amazon RDS بر توانایی‌های ابری AWS تکیه می‌کند، از این رو شما یک RDBMS با مقیاس پذیری بالا، در دسترس پذیر و با دوام را دریافت خواهید کرد.
 • عملکرد: Amazon RDS تکنیک‌های حافظه بهینه شده را به کار می‌برد . عملکرد خوبی ارائه می‌دهد.
 • امنیت: Amazon RDS دو مدل رمزگذاری Encryption-at-rest و Encryption-in-transit را ارائه می‌دهد. شما نیز می‌توانید به راحتی دسترسی شبکه به پایگاه داده خود را کنترل کنید که این کار امنیت شما را افزایش می‌دهد.

Cloud SQL گوگل

گوگل Cloud SQL را ارائه می‌دهد؛ مجموعه‌ای از سرویس‌های RDBMS که بر روی پلفترم ابری آن قرار دارد. Cloud SQL مزایای زیر را ارائه می‌دهد:

 • از RDBMSهای محبوب پشتیبانی می‌کند: Cloud SQL از انجین‌های RDBMS محبوبی مانند MySQL، PostgreSQL و SQL Server پشتیبانی می‌کند.
 • مدیریت: گوگل از توانایی‌های ابری قابل ملاحظه‌اش استفاده می‌کند و با رمزنگاری end-to-end، Cloud SQL را مدیریت می‌کند و زحمت نگه‌داری از آن را از روی دوش شما بر می‌دارد. گوگل کارهای بک‌آپ، مدیریت حافظه و بسیاری از موارد دیگر را انجام می‌دهد.
 • امنیت: Cloud SQL به صورت data-at-rest و in-transit رمزنگاری می‌کند. شما می‌توانید دسترسی شبکه به پایگاه داده خود را کنترل کنید و Cloud SQL با آیین‌نامه‌های کلیدی‌ای مانند HIPAA و PCI DSS همگام است.
 • سهولت در استفاده: گوگل ابزارهای متعددی را روی شبکه ابری خود ارائه می‌دهد و می‌توانید به راحتی از Cloud SQL استفاده کنید.
 • مقیاس پذیری، در دسترس بودن و قابل اطمینان بودن: گوگل توانایی‌های ابری خود را برای ارائه کردن یک  سرویس RDBMS بسیار مقیاس پذیر، قابل اطمینان و همیشه در دسترس، به کار می‌گیرد.

جمع‌بندی

ما بررسی اجمالی‌ای از MySQL، PostgreSQL و SQLite ارائه کردیم و درباره مزایا و معایب هر کدام نیز صحبت و همه آن‌ها را با هم مقایسه کردیم. در ادامه نیز در باره تفاوت‌های RDBMSهای self-hosted و cloud-hosted صحبت کردیم. در نهایت نیز به طور خلاصه درباره تعدادی از RDBMSهای محبوب پولی (لایسنس دار) و RDBMSهای ابری صحبت کردیم. پیش از انتخاب یک RDBMS، نیازمندی‌های پروژه خود را به دقت تحلیل و ارزیابی کنید.