پیام‌رسان واتساپ احتمالا از رمزگذاری سرتاسری پشتیبانی نمی‌کند

پیام‌رسان واتساپ احتمالا از رمزگذاری سرتاسری پشتیبانی نمی‌کند

امنیت

به گزارش منبعی معتبر نشان می‌دهد که فیسبوک، مالک پیام‌رسان واتساپ، به‌نحوی محتوای پیام‌های کاربران را می‌تواند مشاهده کند.

رسانه 9to5mac به‌نقل از ProPublica در گزارشی مدعی شده است فیسبوک پیام‌هایی که در واتساپ فرستاده می‌شود، می‌تواند به‌نحوی بخواند و این امر با قابلیت رمزگذاری سرتاسری امکان‌پذیر نیست؛ چون در رمزگذاری سرتاسری فقط افراد حاضر در چت محتوا را می‌توانند رمزگشایی کنند.

این گزارش ادعای خود را برمبنای تجزیه‌و‌تحلیل فراداده قرار داده است؛ یعنی روشی که فیسبوک با استفاده از آن سعی کند پیام‌های مشکل‌دار را بدون اطلاع از محتوایشان تشخیص دهد. در‌عین‌حال، این گزارش با استناد به حرف‌های خودِ ناظران و مهندسان حاضر در شرکت ادعا می‌کند که ناظران می‌توانند پیام‌ها و تصویرها و فیلم‌های کاربران را بررسی کنند.

فیسبوک مصرانه تأکید می‌کند واتساپ از رمزگذاری سرتاسری پشتیبانی می‌کند؛ یعنی این شرکت اصلا محتوای خصوصی پیام‌های کاربران را نمی‌تواند مشاهده کند. با‌این‌حال، گزارش مفصل ProPublica چیزی غیر از این را نشان می‌دهد:

پیش از آنکه کاربران در واتساپ پیام بفرستند، این پیغام اطمینان‌بخش روی صفحه ظاهر می‌شود: «هیچ‌کس خارج از این چت، حتی واتساپ، پیام‌ها را نمی‌تواند بخواند یا به آن‌ها گوش بدهد.» این پیغام اطمینان‌بخش صحت ندارد. واتساپ بیش از هزار کارمند قراردادی در طبقات ساختمان‌های اداری در آستین، تگزاس، دوبلین و سنگاپور دارد که میلیون‌ها پیام کاربران را بررسی می‌کنند.

این کارمندان با دریافت ساعتی ۱۶٫۵ دلار به‌کمک نرم‌افزار ویژه فیسبوک،‌ مجموعه بزرگی از پیام‌ها و تصویرها و ویدئوهای شخصی را بررسی می‌کنند که کاربران واتساپ به‌عنوان محتوای نامناسب گزارش و بعد سیستم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی آن‌ها را فیلتر کرده‌اند. پیمان‌کاران یادشده معمولا در کمتر از یک دقیقه درباره هر پیام ظاهرشده روی صفحه‌نمایش کامپیوترشان، از اسپم و کلاه‌برداری گرفته تا حمله تروریستی احتمالی، قضاوت می‌کنند.

همچنین، در این گزارش آمده است افشاگری ناشناس سال گذشته شکایتی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کرده که به‌دست ProPublica رسیده است. طبق این شکایت، واتساپ با استفاده گسترده از پیمان‌کاران و سیستم‌های هوش مصنوعی و اطلاعات حساب‌های کاربری، پیام‌ها و تصویرها و ویدئوهای شخصی کاربران را بررسی می‌کند. این شکایت مدعی است ادعاهای فیسبوک مبنی‌بر حفظ حریم شخصی کاربران دروغ است. این در حالی است که سخن‌گوی این شرکت گفت چنین شکایتی ندیده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز درباره این شکایت هیچ اقدام عمومی انجام نداده است.

فیسبوک در واکنش به این گزارش درباره صحت رمزگذاری سرتاسری واتساپ صحبتی نکرده و تنها تأکید کرده است: «واتساپ را به‌گونه‌ای ساخته‌ایم که داده‌های جمع‌آوری‌شده را محدود می‌کند و در‌عین‌حال ابزارهایی در‌اختیارما می‌گذارد تا از اسپم جلوگیری و تهدیدها را بررسی کنیم و دسترسی افرادی را ببندیم که براساس گزارش‌های دریافت‌شده از کاربران از این پیام‌رسان سوء استفاده می‌کنند.» اگر این موضوع تأیید شود، رسوایی بزرگی برای پیام‌رسان واتساپ خواهد بود.