چرا شبکه لایتنینگ بیت کوین در معرض خطر متمرکزسازی و سانسور قرار دارد؟ – رمز ارز نیوز

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آنتوان ریارد (Antoine Riard)، یکی از توسعه‌دهندگان برجسته شبکه لایتنینگ بیت ‌کوین که در ماه اکتبر این شبکه را ترک کرد، استدلال می‌کند که شبکه لایتنینگ در خطر متمرکز شدن روزافزون، دارای نقاط ضعف و در معرض خطر سانسور است.
ریارد در اظهارات جدید خود در مورد یک حمله جدید به نام «چرخه‌سازی جایگزین» هشدار داده که مهاجمان به طور بالقوه می‌توانند از آن برای هدف قرار دادن کانال‌های پرداخت و سرقت وجوه استفاده کنند.
به گفته ریارد، بسیاری از شرکت‌های متمرکز بر لایتنینگ، امنیت این شبکه را به خاطر جلب رضایت سرمایه‌گذاران خطرپذیر به خطر می‌اندازند:

آنها باید بیدار شوند… در کنار سایر توسعه‌دهندگان در لایه پایه، یک تعمیر قوی و پایدار طراحی کنند، و تمرکززدایی طولانی مدت و باز بودن لایتنینگ را حفظ نمایند.

شبکه لایتنینگ راه‌حل لایه دومی است که بر روی بلاکچین بیت کوین ساخته شده و برای بهبود مقیاس‌پذیری و کارایی شبکه بیت کوین طراحی شده است. از طریق شبکه لایتنینگ، کاربران می‌توانند کانال‌های پرداخت را باز کنند، چندین تراکنش را خارج از زنجیره انجام دهند و نتیجه نهایی را در بلاکچین بیت کوین تسویه کنند. حمله چرخه‌سازی جایگزین، نوع جدیدی از حمله است که به مهاجم اجازه می‌دهد تا با سوءاستفاده از ناهماهنگی‌های موجود بین ممپول‌های فردی، وجوهی را از یک شرکت‌کننده در کانال بدزدد.

Ramzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!
شروع


با این حال و علی‌رغم نگرانی‌های امنیتی موجود، ریارد توضیح داد که شبکه لایتنینگ به اندازه بسیاری از لایه‌های دوم اتریوم شاهد حمله نبوده است؛ زیرا کاربران لایتنینگ معمولاً مقدار کمی از وجوه را در کیف پول خود ذخیره می‌کنند. بر اساس داده‌های پلتفرم DefiLlama، مجموعا ۱۹۴٫۱ میلیون دلار BTC در شبکه لایتنینگ قفل شده است.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.