تکنولوژی

کسب مجوز کاربران اینترنت ماهواره ای در ایران

سال قبل، استارلینک خبر از راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای با پوشش جهانی و سرعت بالا داد؛ همین موضوع سبب جلب توجه افراد زیادی در جهان شد. تقریبا 3 میلیارد نفر از دسترسی به اینترنت می‌باشند و از 4.5 میلیارد نفر باقی مانده، بسیاری دسترسی به اینترنت پرسرعت، ارزان و باکیفیت ندارند.

در همین رابطه، دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد که باید تدابیر و مقرراتی برای استفاده‌ی کاربران از اینترنت ماهواره‌ای ایجاد شود. ابوالحسن فیروزآبادی بیان کرد: «علاوه بر حوزه‌ی مقررات‌گذاری، برای آنکه حکمرانی فضای مجازی کشور دچار مشکل نگردد، باید اقداماتی صورت گیرد. یک سلسه تدابیری را در مرکز ملی فضای مجازی در نظر گرفته‌ایم که از مهم‌ترین این تدابیر، تقویت شبکه اینترنت ثابت کشور می‌باشد.»

همچنین وی اضافه کرد، باید در حوزه‌ی بین‌المللی نیز اقداماتی صورت گیرد تا بحث حاکمیت سرزمینی ایران رعایت شود؛ بدین منظور، کارگروه‌های متعددی در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شده که ظرفیت قابل توجهی برای رسیدگی به این موضوع اختصاص داده است.

فیروز آبادی از تدوین مقرراتی برای شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای خبر داد و عنوان کرد: «کسانی که تصمیم دارند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت داشته باشند هم حتماً باید اخذ مجوز کنند.»

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که شبکه ثابت اینترنت کشور دچار نقص است و پاسخگو نیست؛ به همین جهت، بار بسیار سنگینی به شبکه موبایل کشور وارد شده و تنها راه‌ حل آن توسعه شبکه اینترنت ثابت است.

بر اساس صحبت‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی، آمدن منظومه‌های ماهواره‌ای ممکن است به یک‌باره، شبکه ملی اطلاعات را به‌طور کلی زیر سؤال ببرد و اگر شبکه ملی اطلاعات مقدور نباشد خدمات بهتر، ارزان‌تر و با سرعت و تنوع بیشتر ارائه دهد، عملاً تحت‌الشعاع شبکه‌های جهانی اینترنت ماهواره‌ای قرار می‌گیرد که «عمدتاً هم آمریکایی می‌باشند.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا