گزارش وال استریت درباره مبارزه متا در دنیای هوش مصنوعی - پیاده شدن محققان از کشتی زاکربرگ

گزارش وال استریت درباره مبارزه متا در دنیای هوش مصنوعی – پیاده شدن محققان از کشتی زاکربرگ

واحد خبر mobile.ir: مارک زاکربرگ نزدیک به یک دهه پیش پتانسیل ها و امکانات فناوری هوش مصنوعی را دید و سرمایه و سرمایه زیادی را وارد حوزه هنوز نوپای هوش مصنوعی کرد. مدیر عامل متا که در آن زمان هنوز فیس بوک نامیده می شد، یکی از بزرگ ترین رویاپردازان در این زمینه به نام یان لیکان را به مجموعه خود اضافه کرد که بعدها در سال 2018 جایزه تورینگ را برای پیشرفت های مهندسی خود در زمینه شبکه های عصبی عمیق دریافت کرد. و نقش آنها در محاسبات اکنون تنها چند ماه پس از معرفی ChatGPT در بازار هوش مصنوعی، متا دقیقاً در همان بازاری که زمانی پیشرو بود از رقبای خود عقب افتاده است و شرایط به شرح زیر است. گزارش وال استریت ژورنال به نظر نمی رسد به نفع این شرکت باشد.

گروه متا پس از گذراندن سال ها تحقیق دانشگاهی و به اشتراک گذاری رایگان اطلاعات در زمینه هوش مصنوعی، اکنون بر روی سازماندهی مجدد نیروهای خود برای ساخت محصولات ملموس و قابل استفاده در این زمینه مانند ربات های چت (مشابه ChatGPT) متمرکز شده است. با این حال، این تقاضا، برخلاف آنچه در ابتدا به نظر می رسد، چندان آسان و ساده نیست، و به جز یک سری اخراج های گسترده در سال گذشته متا (که زاکربرگ آن را سال بهره وری نامید!)، بسیاری از افراد سطح بالای شرکت کارمندان هوش مصنوعی نیز آن را ترک کرده اند. بر اساس تجزیه و تحلیل وال استریت ژورنال، نزدیک به یک سوم از نیروی کار متا که در تحقیقات هوش مصنوعی موسوم به LLM یا مدل‌های زبان بزرگ (سیستم‌های پیچیده که مدل‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT را تغذیه می‌کنند) در سال گذشته شرکت را ترک کرده‌اند.

در این شرایط گروه هوش مصنوعی جدیدی در این مجموعه تشکیل شده است که سعی دارد متا را با موفقیت به این بازار بازگرداند. این گروه بر روی هوش مصنوعی مولد یا هوش مصنوعی مولد تمرکز دارد و به گفته مدیرعامل متا، با هدف تزریق و ترکیب با «یک به یک محصولات» این شرکت ساخته شده است. موفقیت متا در تجاری سازی تلاش های هوش مصنوعی خود، علاوه بر جلب توجه کاربران به این حوزه، احتمالاً در حوزه متاورس، حوزه اصلی فعالیت متا نیز مؤثر بوده و کاربران جوان را به این سمت از بازار جذب خواهد کرد. اما از سوی دیگر، تعلل و تأخیر متا تقریباً مساوی است با دادن بازار به رقبای حتی در سطوح پایین و استارت آپ های کوچک که این روزها مشغول کار در جنبه های مختلف هوش مصنوعی هستند.

در سال 2013، زاکربرگ رهبری تیم نوپای هوش مصنوعی شرکتش را به Yann LeCun سپرد که گاهی از او به عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی یاد می شود. اولویت‌های LeCun در سال‌های بعد نقش عمده‌ای در تغییر جهت واحد هوش مصنوعی متا داشتند. استاد برجسته دانشگاه نیویورک بر استخدام دانشمندان به مهندسان و ترجیح مقالات تحقیقاتی بر توسعه محصولات ملموس برای کاربران نهایی تاکید کرد، که در حالی که آزمایشگاه تحقیقاتی Meta AI را برای استعدادهای برتر از سراسر جهان بسیار جذاب می کند، به طور همزمان باعث تضعیف توانایی شرکت در تجاری سازی ایده های پیشرفته او نیز تأثیر ملموسی گذاشت.

یان لکون

متا اما پس از گذشت یک دهه از اضافه شدن LeCun و صرف زمان و هزینه زیاد، همچنان با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه است تا جایی که دو هفته پیش در نشست رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید با رهبران هوش مصنوعی که با عنوان “شرکت ها در خط مقدم نوآوری هوش مصنوعی حضور دارند، علیرغم دعوت از شرکت هایی مانند OpenAI، Microsoft و Elfaite، هیچ اشاره ای به مهندسان هوش مصنوعی متا و LeCun در نمایشگاه وجود نداشت. سر آنها

به گزارش وال استریت ژورنال، متا با چالش های استراتژیک، سیاسی و مالی دیگری نیز مواجه است که مهمترین آنها تمرکز طولانی مدت این شرکت بر تحقیقات بدیع در زمینه هوش مصنوعی است که انگیزه تغییر کاربری و کار بر روی هوش مصنوعی مولد (سیستم هایی مانند ChatGPT (که متن و رسانه شبیه انسان تولید می کند) کار را دشوار کرده است. مدیران اجرایی در طراحی سخت افزار مورد نیاز برای اجرای چنین برنامه هایی در حوزه هوش مصنوعی با اشتباه مواجه شده اند و اکنون آنها چاره ای جز تلاش برای تصحیح این موضوع ندارید، به هر حال سابقه نه چندان روشن این شرکت در افشای داده های کاربران و موارد نقض حقوق بشر، معضلی بزرگ را پیش روی برخی از مدیران متا برای راه اندازی ابزار هوش مصنوعی جدید قرار داده است. برای مصرف کنندگان

به گفته برخی منابع آگاه و به نقل از وال استریت ژورنال، پس از اینکه در سال 2020، مدل های زبان بزرگ توانایی های قابل توجهی را نشان دادند، تنش در واحد تحقیقات هوش مصنوعی متا بین افرادی که می خواستند شرکت در این زمینه جدید سرمایه گذاری کند و افراد دیگر از جمله LeCun وجود داشت. بر زودگذر بودن این الگوهای زبانی و عدم ارزش علمی آنها تأکید کرد. مخالفت شدید، پنهان و آشکار LeCun با مدل های زبانی بزرگ (که از نظر او هوش مصنوعی را به هوش انسانی نزدیک نمی کند) دستیابی به منابع گسترده مورد نیاز برای پیشبرد چنین پروژه هایی را برای محققان مخالف این ایده دشوار می کند. در این شرایط، برخی از محققین متا با منابع کمتر با چیزی نزدیک به 1000 تراشه، یک مدل زبان بزرگ به نام OPT یا Open Pretrained Transformer را در سال 2022 نشان دادند و در سال 2023 با 2000 تراشه، مدل زبان متا LLaMa را تولید کردند. تعداد تراشه های استاندارد در این زمینه برای ساخت چنین محصولاتی بین 5 تا 10 هزار تراشه است که به خوبی از شرایط سخت محققان متا در این برهه از زمان حکایت دارد.

متا ابتدا به LLaMa اجازه دسترسی به گروهی از محققان خارج از مجموعه را قبل از افشای آنلاین آن داد، پس از آن این شرکت بسیاری از محققان هوش مصنوعی خود را که در سال گذشته روی این پروژه و سایرین کار می‌کردند، آزاد کرد. پروژه های هوش مصنوعی مولد به دلایلی مانند فرسودگی شغلی یا عدم اعتماد به متا برای همگام شدن با رقبا از بین رفتند. از جمله می توان به 6 نفر از 14 محققی که نامشان در مقاله تحقیقاتی LLaMA قرار گرفت اشاره کرد که به گفته افراد آشنا به موضوع یا پروفایل لینکدین خود، جدایی خود را از متا اعلام کرده اند. جداسازی 8 نفر از 19 نویسنده مشترک در مقاله OPT نمونه قابل توجه دیگری در این زمینه است. خروج از کشور پس از ارائه ChatGPT در نوامبر سال گذشته شتاب گرفت و برخی از این افراد موقعیت‌های جدیدی را در زمینه هوش مصنوعی در شرکت‌های کوچک و بزرگ سیلیکون ولی گرفتند. به عنوان مثال می توان به شرکت گوگل اشاره کرد که لیست مشاغل آن با کلمه GPT در ماه مارس در شبکه لینکدین رشد سالانه 79 درصدی را تجربه کرده است.

پس از طوفان اولیه ChatGPT، گروهی از مدیران متا، که به گفته وال استریت ژورنال، علاوه بر مارک زاکربرگ، مدیر تولید متا، کریس کاکس، مدیر ارشد فناوری متا و اندرو باسورث، مدیر ارشد فناوری متا، علاوه بر مارک زاکربرگ، دور هم جمع شدند تا بر هوش مصنوعی این شرکت نظارت کنند. فعالیت ها و در طول جلسات هفتگی به آنها مشغول بررسی پروژه های هوش مصنوعی هستند. این گروه به جای تحقیقات علمی، به طور خاص بر ساخت محصولات ملموس و ابزارهای قابل استفاده متمرکز شده است و به سرعت در حال جذب صدها نفر از تیم های مختلف است. اهمیت فعالیت های این گروه به حدی است که به گفته افراد آشنا به موضوع منابع سخت افزاری از بخش های تحقیقاتی این شرکت به این تیم منتقل شده و از آنها برای آموزش مدل های جدید هوش مصنوعی مولد استفاده می شود.

زاکربرگ نیز از سرمایه گذاری گسترده در این زمینه طی ماه های گذشته غافل نبوده و در یکی از موارد در ماه مارس از بزرگترین سرمایه گذاری این شرکت در حوزه هوش مصنوعی خبر داده است. تزریق سرمایه زاکربرگ به این حوزه به حدی افزایش یافته که باعث نگرانی برخی از تحلیلگران شده است. بر اساس برخی اخبار، متا از تعداد زیادی تراشه انویدیا برای آموزش مدل های جدید هوش مصنوعی مولد استفاده کرده است که هر کدام نزدیک به 10 هزار دلار قیمت دارند! در نشست سالانه سهامداران متا در ماه می، زاکربرگ همچنین ابراز امیدواری کرد که این فناوری را به متاورس گسترش دهد.

در جلسه‌ای با حضور مارک زاکربرگ و کارمندان متا در اوایل ماه جاری، برخی از محصولات هوش مصنوعی آینده این شرکت از جمله دستیاران هوش مصنوعی برای مسنجر و واتس‌اپ، برچسب‌ها یا برچسب‌های هوش مصنوعی ذکر شدند. با امکان ایجاد با توضیحات متنی و اشتراک گذاری در چت و قابلیت ساخت عکس برای اینستاگرام که کاربران این شبکه را قادر می سازد تا تنها با نوشتن چند دستور تغییراتی در عکس ایجاد کرده و در استوری به اشتراک بگذارند.

علیرغم همه تلاش های شرکت متا برای توسعه هوش مصنوعی و رقابت در عرصه ای که یک دهه پیش عنوان شرکتی شاخص و پیشرو را در اختیار داشت، شرایط کنونی بازار چالش های بزرگی را پیش روی متا قرار داده و پس از نزدیک به هفت سال نظارت شدید دولت و رسانه ها در مورد شیوه های اجرای حریم خصوصی کاربران در Meta تحمل شرکت برای پذیرش ریسکی به بزرگی ارائه یک ربات چت ناقص که مستعد پاسخ های نادرست یا اظهارات توهین آمیز است به پایین ترین حد خود رسیده است. این سناریو یک بار پیش از این در آگوست 2022 با معرفی چت ربات BlenderBot 3 اتفاق افتاد که تنها پس از گذشت یک هفته از انتشار آن به دلیل اظهارات نادرست، توهین و نظرات نژادپرستانه مورد انتقاد قرار گرفت. در نوامبر 2022، متا همچنین مدل زبان متمرکز بر علم Galactica را معرفی کرد که به دلیل پاسخ های نادرست و جهت دار با موج گسترده ای از انتقادات دانشمندان مواجه شد و پس از سه روز توسط متا کنار گذاشته شد. دو هفته پس از این تاریخ، OpenAI هوش مصنوعی ChatGPT را معرفی کرد!