تسلا در حال ورود به دوره دشوار کاهش محبوبیت است.

ایلان ماسک تسلا را در آستانه شکست قرار داد؟

به گزارش تجارت نیوز:

ایلان ماسک تسلا را در آستانه شکست قرار داد؟

تسلا اخیرا قیمت های خود را 20 درصد کاهش داده است. علاوه بر نارضایتی خریداران قبلی از این کاهش قیمت، محبوبیت این خودروساز به دلیل اقدامات اخیر ایلان ماسک در شبکه اجتماعی توییتر در خطر جدی قرار گرفته است.

به گزارش تجارت نیوز، برند تسلا در اوایل سال 2023 پس از کاهش 70 درصدی سهام خود در سال گذشته، دوباره در حال تقویت است. اما این پیشرفت در مورد تصویر سازنده خودروهای الکتریکی در سراسر جهان که محبوبیت آن به دلیل دیوانگی الون ماسک در توییتر کاهش یافته است، صدق نمی کند.

بر اساس داده‌های نظرسنجی مورنینگ کانسالت، تنها 13 درصد از بزرگسالان آمریکایی در حال حاضر دیدگاه مثبتی نسبت به تسلا دارند که نسبت به میزان تایید 28 درصدی سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است. البته نکته قابل توجه اظهارنظرهای نامنظم ماسک در توییتر و ناامیدی برخی از سرمایه گذاران تسلا از تمرکز بیش از حد وی بر روی این شبکه اجتماعی است.

به گزارش مجله فوربسدر طول سال گذشته، ماسک از دیدگاه‌های سیاسی حزبی حمایت کرده است، رویه‌ای که معمولاً مدیران عامل شرکت‌ها از آن اجتناب می‌کنند. در جریان انتخابات میان دوره ای اخیر ایالات متحده، او به وضوح مردم را تشویق می کرد که به جمهوری خواهان رأی دهند.

ماسک در طول مدت تصدی خود در توییتر، علاوه بر اخراج هزاران کارمند و از دست دادن تبلیغ‌کنندگان بزرگ، دستورالعمل‌هایی را با هدف جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست در مورد واکسن‌ها و همه‌گیری ویروس کرونا کاهش داده و از بازگشت چهره‌های عمومی جنجالی جلوگیری کرده است. از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا و استقبال از افراد و حساب هایی که به دلایل مختلف به حالت تعلیق درآمده بودند.

این باعث شد که برخی از مالکان تسلا در توییتر اعلام کنند که قصد دارند خودروهای خود را بفروشند و مشتریان بالقوه خرید خود را لغو کنند.

سردبیر سابق مجله لس آنجلس تایمز در مقاله ای نوشت: «به دلیل افشای دیدگاه های سیاسی ایلان ماسک، که از همه آنها متنفرم، نگرانم که داشتن یک خودروی تسلا یک سوگیری سیاسی و نمادی از همراهی با آنها تلقی شود. ماسک توییتر را به یک زمین بازی بدون نظارت برای نئونازی ها و دیگر نفرت پراکنان و نظریه پردازان توطئه تبدیل کرده است.

از سال 2021، رتبه محبوبیت ایلان ماسک در میان بزرگسالان آمریکایی به طور کلی کاهش یافته است و از 22 امتیاز به 16 امتیاز در سال 2022 و اکنون به 9 امتیاز در ماه اول سال 2023 کاهش یافته است. سهام تسلا از ابتدای سال 2023 تاکنون 14 درصد افزایش یافته و به 123.56 دلار رسیده است.

نارضایتی خریداران قبلی از کاهش قیمت تسلا

در حالی که در ایالات متحده هیچ نشانه ای مبنی بر اعتراض مالکان تسلا در فروشگاه های این شرکت به کاهش قیمت ها وجود ندارد، همانطور که خریداران چینی انجام دادند، تعداد قابل توجهی از مشتریان، عمدتا خریداران اخیر، از آنها ناراضی هستند.

علاوه بر این، تعدادی از خریداران به حذف برخی از آپشن های خودرو از جمله سنسورهای اولتراسونیک اعتراض دارند، در حالی که خودرو را با قیمت بالایی خریداری کرده اند.

چرا قیمت تسلا کاهش یافت؟

کاهش قیمت تسلا به دلیل ترکیبی از رقابت با سایر سازندگان خودروهای برقی، کاهش چالش‌های زنجیره تامین و بهبود صرفه‌جویی در مقیاس بود. تسلا همچنین با استفاده از ریخته‌گری‌های غول‌پیکر که هر کدام 70 قطعه جداگانه را جایگزین می‌کنند، تولید خودروهای مدل Y را ساده و تسریع کرده است.

اما احتمالاً تأثیرگذارترین دلیل برای کاهش قیمت‌ها در حال حاضر، تناسب سقف قیمت برای مشوق‌های مالیاتی در قانون کاهش قیمت است.

سقف قیمت تسلا مدل 3 و مدل Y با 5 صندلی 55000 دلار و مدل Y با 7 صندلی 80000 دلار است.

کاهش قیمت خبر خوبی برای خریداران جدید و محیط زیست است، زیرا خودروهای الکتریکی بیشتر به معنای آلودگی کمتر است. اما برای خریداران اخیر، وسایل نقلیه آنها در حال حاضر تا 20٪ یا 13000 دلار کمتر از آنچه که پرداخت کرده اند به فروش می رسد.

قیمت سهام تسلا که در 12 ماه گذشته 65 درصد کاهش یافته اما نسبت به سال گذشته 11.4 درصد افزایش یافته است، به نظر نمی رسد امروز واکنش مثبتی نشان دهد. سهام تسلا امروز با انتشار خبر کاهش 25 درصدی درآمد، 2.6 درصد سقوط کرد.

تبلیغات تجارتنیوز

جزئیات عرضه کامیون فاو در بورس کالا
پیش بینی بازار خودرو تا پایان سال/ نوسان قیمت‌ها در فضای بیم و امید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.